Otomobil dünyası elektrikli araçlarla yatıp elektrikli araçlarla kalkıyor. Her gün yeni bir açıklama ya yeni bir modeli müjdeliyor ya da bir markanın ihtiraslı elektrifikasyon planlarını. İçten yanmalı motorlu zamanlar geride kalırken bu çağı başlatanlar da boş durmuyor. Mercedes, elektrikli model gamını genişletmeye devam ediyor. EQE halkanın son zinciri.

Temel olarak EQS’in kısaltılmış versiyonu olan EQE, bu durumu tasarımıyla hemen ele veriyor. Zaten son dönem Mercedes tasarımlarının tamamı birbirinin ölçeklendirilmiş hali gibi ama burada ölçeğin göze batmayacak oranda değişmiş olması işi biraz daha zorlaştıracak. EQE’nin boyu EQS’ten daha kısa ama 4,94 metre ile hala iri bir otomobil. Yani yolda gördüğünüzün EQS mi EQE mi olduğunu anlayabiliyorsanız görüş yeteneklerinizle övünebilirsiniz. Dış tasarımdaki en önemli farklılık EQE’nin arka camının EQS’in aksine sabit olması. Tabii bagaj kapalıyken bunu anlamanın bir yolu yok.

İç mekanda da durum aynı. Zaten büyük ekranlardan oluşan kokpitin yapısı değişime çok elverişli değil. Yine de kalite ve lüks algısı konusunda başarılı olduğu fotoğraflardan bile anlaşılıyor. EQE’nin aks mesafesi 3,12 metre. Normalde bunun anlamın arka koltuklar için bolca yaşam alanı olurdu ama burada büyük piller için bolca depolama alanına evrilmiş durumda. Sonuçta EQE, CLS’nin yeni bir yorumu gibi bir 4 kapılı coupe. İlginç bir bilgi, EQE E Serisi’nden daha uzun boya ve aks mesafesine sahip, tavanı daha alçak ama oturma pozisyonu 6,5 cm daha yüksek. Sonuçta zemindeki piller için alan yoktan varedilmiyor. EQE’nin bagaj hacmiyse 430 litre.

Tüm mimarisini EQS ile paylaşan EQE Türkiye’de iki versiyonla satışa sunuldu. İlk versiyon EQE 350+ olarak anılıyor ve arka akstaki tek elektrik motorundan güç alıyor. 292 HP güç ve 530 Nm tork üreten motor, 90,56 kWs’lik bir batarya paketi tarafından besleniyor. WLTP normlarına göre 100 km’de 15,7 ile 19,3 kWs tüketime sahip ve bu haliyle 545 ile 613 km arasında menzile ulaşabiliyor. İkinci versiyon ise Mercedes-AMG EQE 53 4Matic+ olarak anılıyor ve üç harften anlaşılacağı üzere sportif bir sedan arayanlara hitabediyor. Biri önde diğeri arkada konumlu br çift elektrik motoru 625 HP güç ve göz yaşartıcı şekilde 950 Nm tork üretebiliyor. Bu en yeni AMG modeli, 0-100 km/s hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlıyor ama ancak 220 km/s son hıza ulaşabiliyor ve menzili de 444 km ile 518 km arasında. Aynı pil paketine sahip oldukları için iki versiyonun şarj süreleri tamamen aynı. Yani araç üzerinde gelen 22 kW’lık şarj aleti sayesinde AC istasyondan 4 buçuk saatte ve DC istasyondansa 32 dakikada şarj mümkün.

EQE’nin süspansiyon sistemi önde 4 kollu bağlantılar ve arkada çok kollu bağlantılardan oluşuyor. İsteğe bağlı olarak adaptif havalı süspansiyon sistemi alınabiliyor ama yönlendirilebilir arka aks (10 dereceye kadar) standart olarak geliyor. Otomobilin motor sesi ve titreşimi olmadığı için diğer gürültüler daha önce çıkacağından mühendisler ses ve titreşimler konusunda ayrı bir özen göstermiş. Mercedes’in iddiasına göre EQE bu konuda çok başarılı. Bunun dışında HEPA filtreli havalandırma sistemi gibi detaylar da yolcuların konforu için çalışacak. Bütün bunlara 2.379.500 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olmak olası.

Mercedes EQE fiyat listesi için tıklayın.