Ralli başarıları Subaru markasını yarattı, fakat aynı ralli başarılarının Toyota’nın kariyerindeki etkileri çok daha az oldu. Yani motorsporlarındaki başarının pazara yansıması çok kolay değil. Hyundai ise geç girdiği bu kulvarda hızlı ilerledi ve iki yıl üst üste markalar şampiyonasını kazanıp aynı anda da bu girişimini yol otomobillerine yansıttı. Dünün fiyatına göre donanımlı Koreli markası, bugün kendisini kabul ettirmeye çalışan bir GTi üreticisi. Üstelik bu GTi’lardan bir tanesi de Kocaeli’nde kurulu Hyundai-Assan Tesisleri’nde üretiliyor. i20 N üretildiği topraklarda satışa sunuldu.

Bir GTi’dan bahsediyorsak dış görünüşün önemini atlamamak lazım. Zira görüntüsünden beklenmeyecek performansa sahip otomobillerin devri kapanalı çok oldu. Hyundai bu konuda hem şanslı hem de şanssız. Şanslı çünkü i20 zaten agresif bir tasarıma sahip olduğu için daha fazlasına ihtiyaç yok. Şanssız çünkü i20 zaten çok agresif bir tasarıma sahip olduğu için abartıya kaçılması an meselesi. Fotoğraflara bakarak bunun kararını vermesi gereken sizsiniz ama muhtemelen i20 N yeterli çekim gücüne sahiptir. İç mekandaysa oyun alanı daha geniş ve yapılacakların tamamı da GTi kitabında tek tek belirtilmiş: Yeni koltuklar, yeni direksiyon simidi, yeni vites topuzu, farklı gösterge tablosu ve yeni özellikleri kumanda eden garip görünümlü düğmeler gibi unsurların tamamı i20 N’in kokpitinde yerini almış.

O zaman asıl önemli konuya geçelim. i20 N’de güç kaynağı olarak diğer Hyundai modellerinden tanıdık 1,6 litrelik SmartStream benzinli motor kullanılıyor. 204 HP güç üreten motor 1750 d/d’da 275 Nm tork üretiyor ve gücünü 6 vitesli manuel şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. i20 N ile bugüne kadar iki farklı pist tecrübemiz oldu ve motor ikisinde de ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Tabii bir GTi söz konusu olduğunda güç gereklerden sadece bir tanesi. Bu gücün kontrolü çok daha önemli. Son nesil i20 karakteristik olarak eğlenceye açık bir şasiye sahip. Normal versiyonlar bile beklenenden biraz daha sert ve önden kaymak yerine kimi zaman arka kısımlarını özgür bırakmayı tercih edebiliyor. Bu karakter i20 N’de çok daha belirgin ve daha eğlenceli bir hale getirilmiş. Bunun için süspansiyon sisteminde yeni bağlantılar, yeni yaylar ve yeni amortisörler kullanılmış. Tüm sistem güçlendirilmiş ve tabii ki yeterli olmayacağı için mekanik limitli diferansiyel kilidiyle de desteklenmiş. Bütün bunların sonucu olarak; son sürüşümüzü yaptığımız göle dönmüş İstanbul Park asfaltı üzerinde bile burnuna çok sadık bir otomobille karşılaştık. i20 N’in pist üzerindeki yol tutuşu gerçekten etkileyiciydi.

İlk bakışta tam bir eski usul maço yol canavarı izlenimi verse de i20 N teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan ve sürüşü kullanıcı dostu olmanın yeni şeklini gösteren bir otomobil. Örneğin, 6 vitesli manuel şanzımanla vites düşürürken torkun ön tekerlekleri kilitlememesi için uygulamanız gereken heel&toe (ayağınızın ucuyla frene basarken topuğunun yan kısmayla da gaz pedalını tokatlamak) tekniğini, hem de 3 farklı seviyede kendisi yapabiliyor. Sol ayak freni yaparken kendinizi ayarlayamazsınız diye kalibrasyon seçeneği sunuyor ve çekiş kontrol sistemini de yeteneklerinize göre ayarlamanıza imkan veriyor. Egzoz sesi üzerine aylarca çalışılmış ve isterseniz patırtılı gösteriler yapabiliyorsunuz. Sonuçta uydurulmuş hayatların LED ekranlarda yaşandığı bir dönemde, otomobil kontrolündeki ustalığın elektronik tarafından üstlenilmesi çok garip değil.

i20 N Türkiye’de tek donanım ve hatta tek renk seçeneğiyle satışa sunulacak. Zengin liste, bolca N içeriği ve gerçekten hızlı bir otomobil için talep edilen 595 bin TL bir şekilde makul olarak tanımlanmalı. Şimdi tek gereken sizinle ortak i20 N’e girecek 2 kişi daha bulmak.

Yazıda buralara kadar geldiyseniz bir diğer Hyundai haberini de verelim; markanın gelecekten gelmiş gibi tasarıma sahip vanı Staria da önümüzdeki dönemde ülkemizde satışa sunulacak. 5,2 metre uzunluğa ve 3,27 metre aks mesafesine sahip olan Staria, tam olarak Mercedes Vito ve VW Caravelle ikilisinin karşısına çıkacak. 8+1 oturma düzenli minibüs, dizel motor ve otomatik şanzımana sahip olacak.