Ford için işler, özellikle Avrupa pazarında biraz zorlayıcı. Yakın tarih mavi ovalin satış listelerinde hep en üstlerde olduğuna tanıklık etti. Tepelerdeki bu hakimiyetin kaynağı Fiesta, Focus ve Mondeo’nun başarısıydı. Ne yazık ki bu modellere olan talep hızla düşüyor ve SUV/Crossover kitlesi her geçen gün genişliyor. Bu duruma bir de elektriklilerin erken gelişimi eklenince çok güçlü olduğu pazarlarda bile kan kaybeden ABD’li üretici, bu geçiş döneminde çözümü ortaklıklarda buldu. Bu ortaklıklardan bir tanesi ticari araçlar üzerine VW ile yapıldı. Sonuçta kimi Ford modelleri VW ürünleri üzerine kimi VW modelleri de Ford ürünleri üzerine geliştirilecek. Ortaklığın ilk meyvesiyse VW Caddy’nin Ford logolu versiyonu olan yeni nesil Ford Connect.

yeni ford connect 2022

Connect ortak üretim olmasına rağmen en azından önden bakıldığında kimliğini rahatça vurguluyor. Baskın ızgara tasarımı ve özgün farlar Connect’i bir bakışta tanımanızı sağlayacak. Arka kısımdaysa durum pek öyle değil. Ford tasarımcıları Caddy tasarımını çok beğenmiş olacak ki dokunma gereği hissetmemiş. Yoksa düşük bütçeli logo transferi söz konusu bile değil.

yeni ford connect 2022

İç mekanda da aynı durum geçerli. Sonuçta bu en yeni Ford modeli, VW’nin kendine özgü kontrol konseptine sahip olmuş. Öyle ki merkezi dokunmatik ekranda Ford’un meşhur arayüzü SYNC yerine VW arayüzü kullanılıyor. Neyse ki Caddy donanım seviyesine bağlı olarak oldukça modern bir kokpit yapısıyla geliyor.

yeni ford connect 2022 iç mekan

Bütün bunların üzerine motor seçeneklerinin Ford’dan gelmesi tabii ki beklenmez. Ford Connect, VW raflarından alınan 1,5 litrelik benzinli ve 2,0 litrelik dizel motorlarla satışa sunulacak. Tabii bu motorlarda bazı farklılıklar mevcut, mesela adları artık TSI ve TDI değil EcoBoost ve EcoBlue. Bunun dışında benzinli motorla sunulan çift kavramalı şanzımanın adı da DSG değil Powershift. Ford hazır VW raflarına dalmışken Caddy’nin 4 tekerlekten çekiş sistemini de almış, 2,0 litrelik dizel motor istenirse manuel şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle donatılabiliyor. Bu durum Connect’in biraz daha maceracı görünüme sahip Active donanım seviyesine sahip versiyonu için iyi haber olabilir.

Yeni nesil Ford Connect’in Avrupa pazarları için sipariş listeleri 2022’nin ilk aylarında açılacak. Teslimatlarınsa bahar aylarında yapılması bekleniyor. Bu bilgiden hareketle Connect’in Türkiye satışına en geç yaz aylarında başlanması beklenebilir.

yeni ford connect 2022 iç mekan yeni ford connect 2022 yeni ford connect 2022