7 dakika 58 saniye ve 40 salise. Bu rakamlar sizin için bir şey ifade etmiyor olabilir. Peki sizin elinizde 8 dakika 7 saniye ve 97 saliselik bir zaman varsa? Evet, şimdi ilk süre daha ilgi çekici hale geldi, çünkü sizin elinizdeki süreden yaklaşık 9 buçuk saniye daha iyi bir süre söz konusu. Şimdi Renault’nun yaşadığı hayal kırıklığını daha iyi anlayabiliyorsunuz. Siz de Seat Leon Cupra R’ın bu süreyle eve döndüğünü duysanız çıldırır ve zaten fazlasıyla güçlü bir otomobil olan Megane RS’in daha güçlü bir versiyonunu geliştirmeye girişirdiniz. Tabii Nurburgring’de atılan turlarda elde edilen zamanların ciddiye alıyorsanız. Yok ben otomobilimi yolda kullanırım, Türkiye’nin 3-4 pistinden birine gidecek halim yok diyorsanız, ekibe hoş geldiniz.

Renault megane rs trophy 275 Renault megane rs trophy 275

Neyse konu zaten Türkiye değil ve muhtemelen bu yeni RS versiyonu da Türkiye’de hiçbir zaman satılmayacak. Yine de Renault’nun hırsını anlamak zor. Öyle ki bu yeni Megane RS Trophy için Renault maliyet kaygılarını bir kenara bırakmış; egzoz için Akrapovič (özellikle motosiklet olmak üzere yüksek performans egzozlarının piri), süspansiyon sistemi için Öhlins ve lastikler için de Michelin’le ortak çalışma yapılmış.

Sonuçta ortaya çıkan otomobil, sınırlı sayıda üretilecek bir Megane RS Trophy. Öhlins’in ayarlanabilen süspansiyon sistemi opsiyon listesinde. Çünkü pistte zamanı iyileştirmek için çok gerekli olan bu sistem gerçekten pahalı ve limitli üretim şimdiden 38 bin Euro’luk etiketiyle sınırları zorlar durumda. Hedefteki otomobil olan 280 HP güç üreten motora sahip Leon Cupra, Almanya’da 32 bin Euro etikete sahip.

Yeni RS versiyonu standart olarak Cup şasiyle gelecek. Bunun anlamı limitli kaydırmalı kilitli diferansiyelin donanım listesinde olacağı. Otomobilin yerle bağlantısını kendisi için özel geliştirilmiş Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler (aracınızda takılıyken su birikintisine girmeyi istemeyeceğiniz türde ama yol kanunlarını karşılayan yarı slick lastikler) sağlıyor ve Akrapovič tarafından üretilen titanyum egzoz da hem sesi hem de motoru rahatlatmasıyla fark yaratıyor.

Renault megane rs trophy 275 Renault megane rs trophy 275

Megane RS Trophy’nun motor gücü 265 HP’den 275 HP’ye yükseltilmiş. Koltukları sportiften biraz daha abartılı ve merkezi göstergesinde tur zamanı tutan bir sayaç var. Peki bunlar Seat Leon Cupra R’ı geride bırakmaya, daha da önemlisi Megane RS’in süresini 9 buçuk saniye düşürmeye yetecek mi? Yüksek tutunma sağlayan lastikler, yeni ve ışıldayan süspansiyon sistemi, 10 HP daha güçlü motor, turbonun daha verimli çalışmasını sağlayabilecek bir egzoz sistemiyle neden olmasın? Peki Megane RS yavaş bir otomobil miydi? Kesinlikle hayır, standart haliyle bile inanılmaz derecede sıradışı bir sürüş sunabilen çılgından daha öte bir sürüş makinesiydi ve bu otomobilin sadece bir kompakt GTI olduğunu söyleyebilmek çok zordu. Şimdi bekleyelim ve Renault’nun hırsını pistte vakte çevirip çeviremeyeceğini görelim.

Renault megane rs trophy 275 Renault megane rs trophy 275