Kapalı bir rejimde devlet yöneticisi olmak da zor iş olmalı. Sonuçta devletin bütün imkanları elinizin altında ama siz halkınızı dünyaya kapalı tutmak istediğiniz için bütün o lüks ve şatafatı kaçırıyorsunuz. SSCB yöneticilerinin ağır ve çirkin bir GAZ, ZIL ya da makamına ne düşüyorsa onu kullandığını hatırlarsınız. Bugün de artık dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelen Çin’de benzer bir durum yaşanıyor. Multi milyar dolarlık bir gücü elinizde tutuyorsunuz peki otomobiliniz ne? Bir Hongqi L5. Tabii bugün öğrendiğimiz kadarıyla durumları için kötü demek çok zor.

hongqui l5 hongqui l5

L5’in boyu 5555 mm. Çin kültüründe 5 rakamının oldukça kutsal kabul edildiği düşünülünce bu ebadın tesadüfen ortaya çıkmış olamadığı anlaşılıyor. Otomobilin aks mesafesiyse 3435 mm. Uzun şasili bir Mercedes S Serisi’nin boyu sadece 5246 mm ve aks mesafesi de 3165 mm. Uzun boylu olmalarıyla (!) bilinen Çinliler için fazladan bacak mesafesi oldukça çekici geliyordur. Otomobilin kabini tam bir doğu-batı karması. Ortada konumlu dijital göstergelere karşın yerel Çin motiflerinden seçim yapılabilen kaplamalar, dokunmatik ekranlarla gelen abartılı sadelik ve bir şekilde 2. Dünya Savaşı sonrasını hatırlatan tasarım ilginç bir ortam yaratıyor.

hongqui l5 hongqui l5

Otomobilin ağırlığı büyük boyutlarının yardımıyla 3.150 kg. Bu yüksek ağırlığı taşımak için 6,0 litrelik bir V12 görev yapıyor. Motor 402 HP güç ve 548 Nm tork üretiyor ve gücünü 6 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğe birden aktarıyor. Hongqi’nin açıklamasına göre büyük sedanda akıllı bir 4 tekerlekten çekiş sistemi görev yapıyor.

Bütün bu bilgiler bu güne kadar ulaşılmazdı çünkü Hongqi L5’i sadece devlet görevlilerinin kullanımı için üretiyordu. Pekin’deki fuarla birlikte bu dev S Serisi rakibi sivillerin kullanımına da sunuldu ve ilk müşterisi de Çin’li bir zengin oldu. L5’in fiyatı 800 bin ABD Doları’nı geçiyor. Tabii bu fiyat seviyesi içinde kişiselleştirilmiş donanımlardan doğan farklar da mevcut.