Fabrikadan Ford F-Max’e tarafından çekilen bir yarı treylere yüklenen ürünler şehir dışında bir depoya indiriliyor. Sonrasında oradan bir Ford Transit ile şehir merkezine aktarılıyor. Ford-Otosan uzun yıllardır nakliye piyasasının kalbinde yer alan ürünlere sahip ama bu halkanın önemli bir eksiği var. Endüstride ‘Last Mile’ olarak tanımlanan, ürünün tüketiciye ulaşması için kat etmesi gereken o son düzlük Ford’un menzilinde değildi. Fakat hayat değişimin ta kendisidir, değişime ayak uyduramayanlar da yok olur. Ford-Otosan da değişenler arasında ve bu eksik halkayı gidermek de değişimin bir parçası.

Rakun bu fikir üzerine kurumuş bir proje. Ford markalı ticari araçlarla taşınan ürünlerin tüketicilere ulaştırılması için geliştirilmiş bir elektrikli scooter. Yaratıcılarının deyimiyle scooter pazarının Transit’i olma iddiasındaki Rakun, ilk etapta iki farklı versiyonla piyasaya sürüldü. Detaylara geçmeden önce ilginç bir bilgiyi aktaralım; Rakun Ford-Otosan bünyesinde geliştirilmiş ve çalışanlar aslında dev kamyonlar ya da minibüsler üzerine uzmanlaşmışken bir anda kendilerini motosiklet işinde bulmuşlar. Tabii ki acemilik ya da yarım iş gibi terimler Ford-Otosan gibi bir devin çatısı altında söz konusu değil.

Rakun’un ilk iki modeli olan Pro 2 ve Pro 3, adından anlaşılacağı üzere bu işin profesyonelleri için geliştirilmiş. Scooterın tüm detayları işletmelerin maliyetlerini azaltmak için tercih edilmiş. Mesela otomobil ehliyetiyle kullanılabilmesi için son hızı 45 km/s ile sınırlandırılmış, 3 yıl ya da 75 bin km bakım aralığı var, 300 kg taşıyabiliyor, geri vitesi var ve 100 km’nin üzerinde menzil sunuyor. Pillerini normal bir  prizden şarj etmeniz mümkün, 5 kW/s’lik lityum-iyon pilleri 4,5 saatte şarj olabiliyor. Ne yazık ki hızlı şarj imkanı yok. 2 veya 3 tekerlekli versiyonların ikisinde de süspansiyon ve fren sistemleri üzerine özel olarak çalışılmış ki zorlu yol koşullarında dayanıklılık sorunu çıkmasın.

Sonuçta Rakun ile elektrikli mobilite konusunda önemli bir adım atılmış. İki tekerlekli versiyon için 114.699 TL’den başlayan fiyatlar, 3 tekerlekli versiyon için 127.000 TL’den başlıyor. İşletmeler için daha karlı olabilecek şekilde kiralama seçenekleri de mevcut.