Ford’un trendleri yakından takip ettiğini söylemek zor. Küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzıman uzun süredir Türkiye’nin en çok aranılan motor/şanzıman seçenekleri konumunda ama Ford bu ikiliyi ancak aylar önce Focus’ta sunmaya başladı. Şimdi sıra diğer modellerde ve bizim beklentilerimizin aksine ilk model Mondeo değil Connect oldu.

Muhtemelen Ford’un yaptığı araştırmalar Türkiye’deki hafif ticari araç müşterilerinin otomatik şanzıman ve dizel motor ikilisine büyük bir açlık duyduğunu göstermiş. Çünkü dizel motor ve manuel şanzımanlı bir Connect’in ağırlığı 1,6 tondan biraz fazlayken aynı motor/şanzıman ikilisine sahip Mondeo 1,5 tonun biraz daha altında ağırlığa sahip. Anlayacağınız Ford’a göre hafif ticari pazarındaki potansiyel orta sınıftakinden daha fazla.

En yeni Connect’in 1,5 litrelik dizel motoru 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu haliyle yerini aldığı 1,6 litrelik motorun 115 HP güç ve 270 Nm’lik tork verilerini rahatça geride bırakıyor. Motor sadece 6 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor. Powershift şanzımanı kullanıldığı diğer motorlarda, iyi kavrama özelliklerine karşın beklendiği kadar hızlı olmayan ama yine de tatmin edici vites geçişleriyle hatırlıyoruz.

Muhteşem ikiliye sahip Connect sadece en üst donanım seviyesi olan Titanium donanım seviyesiyle satılıyor. Bu seviyede çift bölgeli otomatik klimadan panoramik cam tavana, elektrikli katlanan dış dikiz aynalarından far ve yağmur sensörüne kadar bir dizi donanım standart olarak sunuluyor. Bunlar bana yetmez diyenler içinse 6-7 bin TL arasında bir ek ödemeyle Titanium X paketi ve adaptif uzun farlar, şerit takip sistemi, navigasyon ve 17 inçlik jantlar sunuluyor. Titanium donanım seviyesine sahip Tourneo Connect’in bu yazı yazıldığı andaki kampanyalı satış fiyatının bile 81.990 TL olduğu düşünülünce azla yetinmek iyi görünebilir.

Ford Tourneo Connect fiyat listesi için tıklayın.