Öncelikle bu otomobilin aslında bir Mondeo olmadığını farketmişsinizdir. Evet o bir Fusion. Tabii bizim bildiğimiz yerden yüksek küçük sınıf hatchback olan Fusion değil, Mondeo’nun ABD pazarındaki adı olan Fusion. ABD’li Fusion neredeyse 3 yıldır piyasada ama biz yeni nesil Mondeo’ya henüz kavuşamadık.

Ford’un Belçika’nın Genk şehrindeki tesislerinin, Avrupa’daki küçülme planları doğrultusunda kapatılması planlanıyor ve Mondeo’nun üretiminin gecikmesine de sebep olarak bu gösteriliyor. Son açıklamalara göre üretim bu yılın sonunda başlayacak ve muhtemelen 2015’in ilk aylarında yepyeni bir Mondeo nesline merhaba diyeceğiz.

Asıl konumuza geri dönersek, bizim Mondeo olarak tanıdığımız Fusion’u baz alan Ford mühendisleri, bilinen tüm hafifletme yöntemlerini kullandıkları bir prototip geliştirdi. Bu yöntemlerden bazıları günümüzde zaten kullanılan üretim planlarını içerirken bazılarıysa daha alışılmadık çözümlerden oluşuyor. Günümüzün ağır camları yerine kimyasal olarak güçlendirilmiş ama çok daha ince ve hafif camların kullanımı, geniş tabanlı ve havalı görünen lastikler yerine 155/70 R 19 ebatlı incecik lastiklerin kullanımı ve gövdede ve şaside, karbonfiber alüminyum ve magnezyum gibi metallerin yanısıra yüksek dayanımlı çelik kullanımı dikkat çekici. 3 silindirli 1,0 litrelik Ecoboost motor bize oldukça tanıdık ve hafif bir otomobil için iyi bir yol arkadaşı.

Bütün bu tercihler sonunda elde edilen hafifleme gerçekten muhteşem. 5 metreye yaklaşan boyuyla orta sınıfın en iri sedanlarından biri olan Mondeo’nun (Fusion) ağırlığı yüzde 23 oranında düşürülerek 1,2 tona kadar düşürülmüş. Normal bir Fusion ise ortalama 1,6 ton ağırlığa sahip. Böyle bir hafifleme yakalanmasının anlamı, Mondeo’nun neredeyse Fiesta ile aynı ağırlığa düşmesi ve 1,0 litrelik Ecoboost gibi küçük bir motorla bile çok çekici performans değerlerine ulaşmasında saklı.

Ford Lightweight Concept