GTI adını Almanlar sahiplenmiş olabilir ama bu kısaltmanın hakkını kesinlikle Fransızlar veriyor. Şu sıralar yollarda pek çok hızlı hatchback var ama bunların en hızlıları olmasa da en eğlencelileri kesinlikle Fransa doğumlu olanlar. Tabii onların en iddialısı da Renault Megane R.S.. 3. nesil Megane kadar ortalama ve gösterişsiz bir otomobilden pist canavarı geliştirmek Renault Sport’un işini ne kadar ciddiye aldığını zaten gösterdi. Şimdi ellerinde çok daha keyifli ve yüksek kapasiteli bir Megane nesli varken neler yapabileceklerini biz de çok merak ediyoruz.

Bunu hissetmek için hala biraz vaktimiz var ama görmek için sadece bir kaç gün daha beklememiz yeterli olacak. Yeni nesil Megane R.S. 26 Mayıs günü Monaco GP’si öncesinde Nico Hülkenberg pilotajında piste çıkacak. Muhtemelen bu an, teknik detayların tamamına ulaşmamız için hala erken olacak. Çünkü aracın resmi tanıtımı Ekim ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Bu bizi dedikodu yapmaktan alıkoyar mı, tabii ki hayır. Tahminimiz 2,0 litrelik motorunun gücünün 300 HP civarına ulaşmış ve önden çekişin korunmuş olması yönünde. Kilitli diferansiyel varlığını sürdürecektir ve buna bir de 4 tekerlekten yönlendirme gibi gelişmiş özellikler gelecek. Bu konuda kesiniz çünkü halihazır Megane nesli bu donanıma zaten sahipken R.S.’te olmaması garip kaçardı. 4 tekerlekten çekiş sistemi konusunda Renault isteksiz ve bunu anlamak da kolay. Güncel nesil 270 HP güçle gayet rahat başediyor, yani gücün dağıtılması için henüz erken.