Honda son zamanlarda aşırıya kaçan bir ağırbaşlılığa sahip. Daha önce motor teknolojileriyle övünen Japon üretici son yıllarda alternatif yakıt kullanan otomobiller ya da futbol oynayan bir robotla övünür hale geldi. Doğal olarak bu biz petrol kafalıları mutlu etmiyor. Bizim için önemli olan dünyanın dönmeye devam edip etmeyeceği değil bizi dünya var olduğu sürece onun üzerinde ne tür bir zevk makinesi kullanabileceğimiz. Bu nedenle Honda çok önemli, çünkü eskiden Honda zevk makineleri üretirdi.

NSX o zevk makinelerinin en üst düzey olanlarından biri. O kolay ulaşabileceğiniz bir otomobilden ziyade duvarınızda posteriyle büyüyeceğiniz otomobillerdendi. Fakat S2000 öyle değil. Bu küçük roadster, 2,0 litrelik motoruyla gerçek bir deliydi. 240 HP güç üreten motor 9000 d/d’yı görebiliyordu. Maksimum gücünü 8300 d/d’da üretirken maksimum torkunu da 7500 d/d’da üretebiliyordu. S2000’in ağırlığıysa 1,3 tondu. S2000 1999 yılında piyasaya çıktığında VW Golf GTI 150 HP güç üreten motorla piyasaya sunuluyordu. Belki bu S2000’in etkileyiciliği hakkında fikir verebilir.

Yeni nesil S2000 tam olarak bizim bildiğimiz otomobil olmayacak. Britanyalı Auto Express Dergisi’nin haberine göre otomobil Honda’nın S660 ve yeni nesil NSX’le başlatacağı sportif modeller atılımında orta noktayı gösterecek. Bu nedenle yeni nesil S2000’in roadster yerine bir coupe, hem de ortadan motorlu bir coupe olma olasılığı var. Aslında bunu iyi haber olarak nitelendirmek gerekli. Çünkü S2000’in motoru alt devirlerde gerçekten cansız bir motordu. Yerini alacak modelse, Civic Type R için hazırlanan turbo beslemeli 2,0 litrelik motorun 350 HP güç üreten bir versiyonuna sahip olacak. Yani alt devirlerden itibaren yüksek güç ve tork kullanıma sunulacak ve hal böyleyken de ortada konumlu motorun sağlayacağı ağırlık dağılımına sahip olmak iyi bir fikir olabilir. Zaten S2000’de bizim ilgilendiğimiz de şekil değil ruh.

Honda s2000