Fransızlar devrimi sever. Kolay değil, kendi adlarıyla anılan devrim modern dünyada çağ değişimine neden olmuştu. Tabii bu bizi çok ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren devrimler otomobillerle ilintili olanlar ki Fransızlar bu bölümde çok daha aktif. Citroen örneğin önden çekişli ilk otomobille dünyayı kalıcı olarak değiştirdi. Peugeot 402 BL Éclipse Décapotable ilk katlanır metal tavana sahipti ve Renault 4 arka koltukları da yatırılabilen ilk hatchbackti. Yakın zamandaysa Fransız devrimleri daha farklı bölgelere yöneldi. Peugeot’nun ikinci nesil 3008 ile yaptığı iç mekan devrimi gibi mesela. Bu sayede artık kompakt sınıfta çıta yükseklikleri çok daha doyurucu ve etkileyici. Muhtemelen Peugeot bu ilerlemesini küçük sınıfa da aktaracak ama yeni nesil 208 için hala bir yıllık bekleme süremiz var. Bu sırada devrim keyfini sürme sırası Renault’da olabilir.

yeni kasa renault clio 5 v 2019

Bunu dış tasarımdan anlamak zor. Hatta 5. nesil Clio, baş tasarımcı Laurens van den Acker tatildeyken tasarlanmış gibi duruyor. Zira yeni nesil, 4. nesille Megane’ın bir karışımı gibi görünüyor. Anlayacağınız Renault riske girmeyi tercih etmemiş. Tasarım benzer olsa da boyutlar değişmiş ama alışıldık yönde değil. Clio’nun boyu 1,3 cm ve yüksekliği de 3 cm azalmış. Aks mesafesindeki artışın bu eksikliği hissettirmeyeceğini umuyoruz. Henüz teknik verilerin tamamı paylaşılmadı ama 300 litreden 391 litreye genişleyen bagajla Clio sınıfının en iyileri arasında yer alacak. Dahası sunulacak değişken bir zemin de hem yükleme eşiğiyle zemin arasındaki farkı azaltacak hem de arka koltuklar yatırıldığında düz zemin sağlayabilecek. Otomobilin dış tasarımın etkileyebilecek bir diğer bilgi de GT-Line donanım seviyesinin artık RS-Line olarak anılacak olması. Muhtemelen bu değişim tüm ürün ailesine yansıyacak ve böylece de Renault GT-Line bolluğundan kurtulmuş olacak.

 

yeni kasa renault clio 5 v 2019

Kapılar açılıp iç mekana geçildiğinde asıl devrimin başlangıcını görebiliyoruz. Kalite algısı ve teknoloji okunuşları bol keseden kullanılmış gibi görünüyor. Kokpitte ilk dikkat çeken tabii ki ekranlar. Öncelikle bu ekranların tamamının üst donanım seviyelerine özgü olduğuna kesin gözüyle bakabiliriz. Hatta muhtemelen multimedya ekranı üst donanımlarda bile isteğe bağlı sunulabilir. Fakat yine de ilginç özellikler var. Örneğin Megane ve Talisman’dan tanıdık olacak şekilde orta konsolda devasa bir ekran söz konusu. Dikine yerleştirilmiş 9,3 inçlik ekran 4. nesildeki 7 inçlik ekranın iki katı büyüklüğe sahip. Dahası bu ekran aynı zamanda Renault modellerinde kullanılan en büyük ekran olma şanına sahip. En küçük modellerden birinde en büyük ekranı kullanmak ilginç. Bunun dışında gösterge tablosu da dijital ekranla değiştirilmiş. 7 ya da 10 inçlik iki ekrandan bir tanesi gösterge tablosunun yerini alacak. Büyük ekran yön bulma sisteminin yönergelerini de yansıtabilecek ve her iki ekran da sürüş modlarına göre farklı grafiklere sahip olacak. Bunların dışında bir analog gösterge tablosunun olmasını, en azından baz versiyon için hayretle karşılamazdık.

yeni kasa renault clio 5 v 2019

Kokpitin geri kalanı Dacia Duster’la ortak kullanılan kumanda birimlerine ayrılmış: Piyano tarzı dik konumlu düğmeler, krom çerçeveli ve ele çok his bırakan havalandırma kumandaları bunlar arasında en çok dikkat çekenler. Fakat malzeme kalitesinin Duster’la ilgisi yok, ya da en azından Renault’nun iddiasına göre yokmuş.

Kokpitte dikkat çeken diğer ayrıntılar bir çift USB portu, ambiyans ışıklandırması, ilginç tasarımlı koltuklar ve kişiselleştirme opsiyonları arısından seçilebilecek farklı kaplamalar olarak sıralanıyor. Fotoğrafları büyüttüğümüzdeyse Cluo’nun donanım listesinde adaptif hız sabitleme sistemi, aktif şerit takip sistemi ve çarpışma önleme sistemi gibi donanımların ekleneceği görülüyor. Bu sistemlerin gelişmişliği sayesinde Clio ikinci seviye otonom sürüşe hazır olabilir.

Diğer Clio yenilikleri için biraz daha beklememiz gerekecek ama aslında çok da sürpriz beklemiyoruz. Mercedes ortaklığında geliştirilen 1,3 litrelik benzini motor ve 1,5 litrelik dizel motor güç kaynakları olarak sıralanacak ama Clio’nun en ilginç versiyonu prizden de şarj edilebilen bir hibrit olacak. Dahası bütün bunlar Bursa’daki Renault Fabrikası’nda üretilip dünyaya gönderilecek.

Yeni nesil Renault Clio’nun bahar aylarında satışa sunulması beklenebilir.

yeni kasa renault clio 5 v 2019 yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

 

yeni kasa renault clio 5 v 2019

 

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019

yeni kasa renault clio 5 v 2019