4. nesil, yani mevcut Renault Megane ilginç bir yaşam döngüsüne sahip. Çünkü tam da makyajına aylar kala yeni emisyon normları nedeniyle tüm motor yelpazesini yenilemek zorunda kaldı. Yani makyajın biraz sönük geçmesine zaten hazırlıklıydık ama bu kadarı biraz fazla. Renault kompakt sınıf üyesinden o kadar memnunmuş ki, temel olarak her şeyi olduğu gibi bırakmış. Bir iki detay düzenlemesi ve yeni motor seçeneğiyle makyajlı bir Megane ortaya çıkmış. Yine de detaylar hakkında bile yazılacak bir iki yenilik var. O zaman işimize dönebiliriz.

yeni renault megane 2021

Öncelikle Megane artık yeni bir ön tamponla geliyor. Biraz daha fazla girintiye çıkıntıya sahip tampona bakıp Megane’ın makyajlı versiyon olduğunu anlamak biraz uzman işi. Bir diğer yenilik ise farlarda yapılmış. Farların formu değişmeden bırakılmış ama artık LED farlar Megane’ın standart donanımına eklenmiş. Hatta sis lambaları ve stoplar da standart olarak LED teknolojisiyle gelecek. Dahası stoplarda dinamik sinyallere de yer verilecek. Muhtemelen makyajlı Megena’ı tanımak geceleri gündüzden daha kolay olacaktır. Eskiden GT-Line olarak anılan sportif donanım seviyesinin bundan  sonra RS-Line olarak anılacak olması, 3 yeni renk seçeneği ve yeni jant seçenekleri de Megane’ın dış tasarımındaki diğer yenilikler.

yeni renault megane 2021

İç mekanda fiziki yenilikler daha çok kalite algısını arttırmaya yönelik tasarlanmış. Klima kumandaları değiştirilmiş,  çerçevesiz iç dikiz aynası ve elektrikli ayarlanabilen sürücü koltuğu donanım seviyesine göre eklenebilir hale gelmiş. Yine donanım seviyesine göre Megane gösterge tablosu yerine 10,2 inçlik bir ekrana sahip olabilecek. Bu ekran istenirse yönlendirme bilgilerini geniş bin alanda gösterebilecek. Tıpkı Clio’da olduğu gibi hız sabitleme sisteminin kumandaları diğer yardımcı sistemlerle birlikte direksiyon simidi üzerinde toplanmış. Orta konsoldaysa üst donanımlarda sunulan 7 inçlik devasa ekran yerini 9,3 inçlik bir ekrana bırakmış. Rakamsal olarak ilerleme, ekran dikine yerleşimli olduğu için kısıtlı görünse de, aslında artık 2 kat daha fazla görüntüleme alanı sunuluyor. Ekranla birlikte yazılım da değiştirilmiş ve akıllı telefon kullanım deneyimine daha yakın bir kullanım sağlanmış.

yeni renault megane 2021

Megane yeni motorlarına (1.3 TCe ve 1.5 Blue dCi, isteğe bağlı olarak 7 vitesli ve ıslak kavramalı çift kavramalı şanzıman EDC ile sunuluyor) aylar öncesinden kavuştuğu için teknik yenilikler prizden şarj edilebilen hibrit versiyonla sınırlı kaldı. Bu versiyon 2 tane elektrik motoruna, 1,6 litrelik benzinli motora ve kavramasız bir şanzımana sahip. 160 HP’lik sistem gücüne sahip olan ve Renault’nun iddiasına göre 50 km’lik elektrikli seyahat menzili olacak olan Megane E-TECH, emisyon üretmeden 135 km/s hıza kadar ulaşabilecek. Hatta şehir kullanımında menzil 65 km’ye kadar uzayabilecek, imiş.

yeni renault megane 2021

Makyajlı Renault Megane’ın satışa sunulması için yaz aylarını beklemek gerekecek.

yeni renault megane 2021 yeni renault megane 2021 yeni renault megane 2021