Mercedes’in G63 AMG 6×6’nın resmi basın fotoğrafları aslında çok fazla soruya cevap veriyor. Mesela kimin böyle bir araca ihtiyacı olur? Cevap, kum tepeleri ve Dubai plakası. Tabii ki kumun altından siyah altının fışkırdığı Arap Yarımadası böyle bir araç olmadan asla olması gerektiği gibi olamaz. Sonuçta iktisadın en önemli kanunlarından biri talep varsa arz da vardır. Araplar talep ederse de Mercedes’in yapmaktan başka çaresi kalmaz.

Mercedes-Benz G63 AMG 6x6 Mercedes-Benz G63 AMG 6x6

Sonuçta bu deveye hendek atlatmak değil. 3 akslı G Serisi askeri kullanımlar için geliştirilmiş bir ürün ve ordular bu araçla küçük füze rampaları gibi taktik silahları taşıyor. Bu askeri aracın içine biraz deri, biraz maun kaplama ve devasa bir AMG motoru koymak eminiz AMG’nin o kadar da çok vaktini almamıştır. Toplama gelirsek elinizde bir araç var, sizin tek yaptığınız onu biraz daha lüks donanımla yüklemek. Peki bu araç he kadarlık bir fiyat etiketi belirlemelisiniz? Mercedes’e göre bu emeğin karşılığı Almanya’da (evet vergi sistemi bizdekinden çok daha insaflı olan ülke) 451 bin Euro’ydu. Geçmiş zaman ekine dikkatinizi çekiyoruz, çünkü bu güncel fiyat. Eğer bu yılki 20-30 adetlik üretime yetişemediyseniz 2015 model yılı için fiyat 456 bin Euro’ya çıkıyor.

Peki bu fiyat karşılığı neler alınıyor? Zaten neredeyse durdurulamaz olan ve zaten yüksek prestije sahip bir arazi efsanesinin daha da durdurulamaz ve daha da yüksek prestije sahip versiyonunu alıyorsunuz. 544 HP güç üreten çift turbolu ve 5,5 litrelik V8 motor, 7 vitesli ve çok plakalı kavramaya sahip bir otomatik şanzıman, 5 tane diferansiyel kilidi (3’ü akslarda 2’si aktarma kutularında) ve 37 inçlik lastiklerin basınçlarını tek bir düğmeyle ayarlayabilen bir sistem G63 AMG 6×6’nın silahları arasında. Boyu 5,87 metre, yüksekliği neredeyse 2,3 metre ve genişliği de 2,1 metre. Bütün bu ebatların ülkemiz için uygun olmadığı ortada ama gidenler bilir Dubai’de bir AVM’de park yeri aramak için de en uygun araç sayılmaz.

Mercedes-Benz G63 AMG 6x6 Mercedes-Benz G63 AMG 6x6