Orta sınıf ülkemizde sedanlardan ibaret bir pazar durumunda ve bu sedanlar da temel olarak VW Passat, Skoda Superb ve premiumlar tarafından temsil ediliyor. Diğerlerine uzun zamandır yaşam alanı yok ve bu durum ekonomik anlamda pek verimli değil. Dahası Avrupa pazarında aynı otomobillerin SW karoserli versiyonları üzerinde de benzer bir baskı bulunuyor. Yani orta sınıf binek araçlar kendilerine yeni kimlikler bulmak zorunda. Bunun sonucu olarak da Peugeot 508 gibi farklı yorumlar ortaya çıkıyor. 508 alçak tavanı ve çerçevesiz kapılarıyla sportifliğe oynayan bir otomobil ve artık makyajlandı.

Makyajla birlikte 508’in burun tasarımı belirgin şekilde değişmiş. Uzun gündüz farlarının yerini 3 kısa far almış, daha ince farlar ve geniş bir ızgara da yeni burun tasarımını tamamlamış. Arka kısımda daha tutucu yenilikler var, stop lambalarını şekli aynı kalsa da aydınlatma alanları 308’de kullanılanlarla yanı olacak şekilde değiştirilmiş. Yeni gövde renkleri ve yeni jantlar da dış tasarımdaki farkları tamamlıyor.

İç mekanda genel tasarım korunmuş ama teknoloji güncellenmesi atlanmamış. İlk dikkat çeken vites kolunun değişimi. Bunun yanında PSA’nın son nesil bilgi-eğlence sistemi de 508 üretimine dahil edilmiş. Artık ekranın tamamını kullanabilen yazılım hem kablosuz telefon yansıtma hem de makul çözünürlükte geri görüş kamerası gibi eksikleri de giderebilecek. Gösterge tablosu da 308’de kullanılan ekranla değiştirilmiş.

Otomobilin tekniğinde çok fazla değişiklik yok. Bilindik motorlar kullanılmaya devam ederken en önemli yenilik 1,2 litrelik PureTech motorun da ürün gamına dahil edilmesi olmuş. Bu özellikle ülkemiz için önemli olabilir. 130 HP güç ve 230 Nm tork üreten 3 silindirli benzinli motor 8 vitesli EAT8 otomatik şanzımanla kullanılacak. 1,5 litrelik dizel de sunulmaya devam edecek ama 1,6 litrelik benzinli motorun tek başına kullanıldığı versiyonlar Avrupa pazarlarında sunulmayacak. Bunun yerine eski hibrit ve prizden şarj edilebilir hibritler sunulmaya devam edecek. Peugeot’nun Avrupa dışı pazarlar olarak gördüğü bizimki gibi pazarlar içinse, bu motorun tek başına 218 HP güç üreten bir versiyonu ürün gamına eklenmiş. Elektrikli bir Peugeot 508’dense hala haber yok.