Fotoğrafta bir hata yaptığımızı ve Opel’in yepyeni crossoverı yerine Mokka X’in fotoğrafını yerleştirdiğimizi düşünmüş olabilirsiniz. Fakat durum öyle değil, fotoğraf doğru, bize garip gelen Opel’in crossover ürün yerleştirmesi. Yine de koskoca Opel, bir bildiği vardır diyoruz ve sizi Crossland X’in detaylarıyla başbaşa bırakıyoruz.

opel crossland x

 

Opel’in kafası crossoverlar konusunda biraz karmaşık gibi. Çünkü Crossland X’in sadece burun tasarımı değil boyutları da Mokka X ile neredeyse aynı. Crossland X’in boyu 4212 mm, Mokka X’in boyuysa 4275 mm. Hatta açıklanmamış olmasından hareketle aks mesafesinin Mokka X’ten daha fazla olduğu yönünde tahmin bile yürütebiliriz. İkili arasındaki en belirgin fark 7 cm’lik yükseklik farkı gibi görünüyor.

Crossland X bu boyutlarla Nissan Juke, Renault Captur ya da Peugeot 2008 gibi modellerin karşısına çıkacak. Fakat bunu yaparken Meriva’dan bir kaç özelliği kendi bünyesine katmış olması avantaj sağlayabilir. Örneğin 15 cm hareket ettirilebilen kızaklı arka koltuklar sayesinde bagaj hacmi 410 litreden 520 litreye genişletilebilecek. Bunun dışında iç mekan modern Opel genetiğine sahip ki bu sayede ürün gamında rahatça öne çıkacaktır.

opel crossland x

 

Crossland X’in motor kaputu altında 1,2 litre ile 2,0 litre arasında değişen hacimlere sahip benzinli ve dizel motorlar sunulacak. Yeni benzinli motor ailesinin yanında 1,6 litrelik dizelin de bu yelpazede yer alacağını söylemek zor değil. Bu arada Crossland X, GM ve PSA arasındaki ortaklıktan faydalanıp Peugeot 2008’in altyapısı üzerinde yükselen bir model. Anlayacağınız 1,2 litrelik motorun da Peugeot’dan gelmesi beklenebilir.

Kullandığı altyapı sayesinde Crossland X Mokka X’ten hissedilir şekilde hafif olacaktır. Kıyaslamak gerekirse, Mokka X’in boş ağırlıkları 1,4 ton civarından başlarken Peugeot 2008’in boş ağırlıkları 1,2 tondan daha düşük. Bu da beraberinde olağan bir sonucu getirecek; aynı motorlar kullanılırsa Crossland X Mokka X’ten hem daha performanslı hem de daha tutumlu olacaktır.

Anlayacağınız Mokka X’in pabucu yakın zamanda damın oldukça uzak bir kısmına atılacak gibi görünüyor. Opel bu durumdan sakınmak için donanım silahını kullanabilirdi ama adaptif LED farlardan bir çok elektronik yardımcılara, ısıtmalı direksiyon simidinden anahtarsız giriş sistemine kadar pek çok kalemle pek istekli olmadığını belli etmiş.

Crossland X Mart ayı bayında Cenevre’de düzenlenecek fuarda tanıtılıp hemen ardından piyasaya sunulması bekleniyor.

opel crossland x