Toyota’nın Avrupa modelleri biraz sallantıda. Özellikle orta ve küçük sınıfta neredeyse varlık mücadelesine dönüşen bir durum var. Neyse ki crossoverlar yükselişte ve Toyota bu konuda başarılı bir üretici. Dahası kompakt sınıfta da işler daha yolunda. Auris de yeni nesliyle bunu bir adım daha ileri götürme niyetinde. Bunun için Toyota kesenin ağzını açmış. Auris Mart başında tanıtıldı ama gösterilen aracın camları tamamen siyahtı, yani iç mekanı gösterilmemişti. Corolla HB adıyla Kuzey Amerika’da yapılan tanıtımdaysa iç mekan da gösterildi. Sözün özü bu görseller ABD versiyonuna ait, hız göstergesinde mil ya da klima göstergesinde Fahrenheit değerleri olmasının sebebi bu. Avrupa versiyonlarda birebir aynı kokpit yapısını metrik sistem ve Celsius göstergeler dışında değişiklik olmadan görebileceğiz.

Bu yarı gerekli açıklama sonrasında kokpitin detaylarına girebiliriz. Kokpit genel olarak C-HR’dan tanıdık tasarım elemanlarına sahip. Büyük dokunmatik ekranın donanım seviyesine bağlı bir kazanım olduğu kesin gibi. Kokpitin genel yapısının kalite algısını yükseltecek detaylara sahip olduğu görülebiliyor. Bunun için kesin yargıya araçla birebir buluşmamız sonrasında varabiliriz ama C-HR’ın kalite hissinin yüksekliğinin Auris’e taşınmasının önünde bir engel de yok. Dijital gösterge tablosunun üst donanım seviyelerinde sunulması da bir diğer beklentimiz. İlk fotoğraflara yansıyanları görünce saklama alanları konusunda endişeliyiz ama bu endişemizi şimdilik bastıracağız.

Otomobilin yeni özellikleriyle ilgili bilgileri daha önce paylaşmıştık. Hafıza tazelemek için, Auris TNGA (Toyota New Global Architecture, yani Yeni Toyota Küresel Mimarisi) isimli yeni bir altyapı üzerinde yükseliyor. Bu altlyapı, yükseklikteki küçük azalma dışında boyutlarda önemli farklılık getirmiyor. Fakat çok kollu arka aks kullanımı ve modüler yapı gibi önemli yenilikleri de beraberinde taşıyor. Auris’in daha keskin sürü sergilemesi için yeni altyapının yüksek burulma direnci ve yene arka aksının yanında değiştirilen süspansiyon geometrisine de güveniliyor. Bunlar iyi haberler.

Aracın motor kaputu altında bulunacağı açıklanan motorlar şimdilik 1,8 litrelik bilindik ve 2,0 litrelik yeni hibrit üniteler. 1,2 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip benzinli motorun yanısıra makyajlı Yaris’te tanıtılan 1,5 litrelik atmosferik motorun da Auris’te kullanılmasını bekliyoruz. Bu motorlardan en azından 1,2 litrelik hacme sahip olanı CVT şanzımanla gelecektir.