VW Passat büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Dünyadaki satış oranları bir yana, ülkemizde yıllardır rakiplerinin toplamından daha yüksek satış rakamları elde edebiliyor. Bu halinde tabii ki Doğuş Otomotiv’in pazarlama başarısının da etkisi var ama başarısız bir ürün pazarlama stratejisiyle ancak bir yere kadar ulaşır. Şimdi bu başarılı ürün için tazeleme zamanı.

Makyajla Passat’ın günümüzdeki halinden çok fazla uzaklaşması beklenmiyor. Özellikle dış tasarımda sadece küçük değişiklikler, belki far ve stop tasarımlarında farklılıklar gibi detaylandırmalar bekleniyor. Anlayacağınız yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz güncel Passat’la makyajlı Passat’ın farkının çok belirgin olmasını beklemiyoruz.

Peki teknik iyileştirmeler için neler beklenebilir? Öncelikle 1,5 litrelik yeni benzinli motor, Arteon’dan sonra Passat’a uygulanacak. Bu motorun 150 HP güç ve 250 Nm tork üreten versiyonu güncel ürün gamındaki 1,4 litrelik TSI motorlardan güçlü olanın yerini alacak. Giriş seviyesi içinse aynı motorun 130 HP güç üreten bir versiyonu devreye girecek. Bu motor tasarruf potansiyeliyle dizel motora iyi bir alternatif olma iddiasına sahip. Dizel cephesindeyse pek bir yenilik beklemiyoruz. 1,6 litrelik dizel motor emisyon salımı geliştirilerek kullanılmaya devam edecek. Benzer şekilde DSG şanzıman da değişmeden kalacaktır. Süspansiyon sisteminde yapılacak ince ayarla konfor konusunda olumlu adımlar atılması da temennimiz.

Teknoloji kullanımı konusunda Passat’ın biraz daha ilerlemesi gerekiyor. Donanım listeleri elden geçirilip güne uygun hale gelecek. Merkezi kumanda birimini oluşturan dokunmatik ekran güncel Golf neslinden alınıp Passat’a uygulanacak. Umarız bu sırada dijital gösterge tablosu ürün gamında daha yaygın bir şekilde sunulur.

Makyajlı Passat’ın yılın son çeyreğinde, muhtemelen Eylül ayındaki Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılması ve yılın bitimine yakın bir tarihte de satışa sunulması bekleniyor.

Ford Mondeo mu VW Passat mi Yeni vw passat