Hyundai ve Kia büyük bir hızla gelişirken özellikle Avrupalı rakiplerine dünyayı dar ediyor. Bu tabii ki dünden bugüne oluşabilecek bir değişim değil, etkilerini yakın gelecekte daha net bir şekilde göreceğiz ama bu iki markanın modelleri gerçekten çok iyi özellikler sunuyor. Tabii bu tablonun dışında kalanlar da var. Mesela daha çok Kuzey Amerika pazarı için geliştirilmiş olan Cerato. Peki bu ne kadar kötü bir haber? Buyurun anlatalım.

kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum

1- Nedir?

Kia’nın kompakt sedanı. Amerika’da Forte adıyla satılıyor. Boyu 4,56 metre ve aks mesafesi de 2,70 metre. Bu haliyle, özellikle de aks mesafesiyle sınıfının irileri arasında yer alıyor. Kia’nın diğer bir kompakt sınıf üyesi olan Cee’d ile Cerato’nun neredeyse ortak yönü yok. Cee’d çok kollu arka aksa ve iyi sürüş özelliklerine sahipken Cerato torsiyon çubuklu arka aksa ve birazdan değineceğimiz sürüş özelliklerine sahip.

kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum

2- İç mekanı nasıl?

İlk bakışta sorunsuz gibi. Derli toplu kokpitte işçilik dikkat çekecek kadar iyi. Bizim test konuğumuz Concept Plus isimli donanım seviyesine sahipti ve krom detaylar ya da kimi bölgeleri işgal etmiş lake kaplamalarla çaba sarfedildiğini vurguluyordu. Ne yazık ki bu durum kimi malzemelerin ele fazla basit his vermesini engelleyemiyor. Havalandırma çıkışlarının çevresi ve vites kolunun önündeki bölmenin kapağı gibi detaylar can sıkacak kadar kötü plastikle bezenmiş. Bu da Amerikan tarzının bize uymadığının bir diğer kanıtı. Cerato’nun kabinindeki alan hissi gerçekten iyi. Geniş cam alanlarıyla ferah ve sunduğu mesafelerle de cömert. Özellikle 2,7 metrelik aks mesafesi sayesinde arka koltuk yolcuları için bolca alana sahip. 482 litrelik bagaj kimi iddialı rakiplerinin gerisinde kalsa da geniş yükleme ağzı ve iç yapısıyla yeterince kullanışlı.

kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum

3- Motor seçenekleri nasıl?

İkisi de 1,6 litrelik hacme sahip atmosferik benzinli ve turbo beslemeli dizel motorlar Cerato’nun motor yelpazesini oluşturuyor. 130 HP güç ve 157 Nm tork üreten benzinli motorun 6 vitesli manuel şanzımana sahip versiyonu giriş seviyesini oluştururken, aynı motoru 6 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzımanla da satın almak mümkün. Dizel motorsa 136 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor ve sadece 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanla satılıyor.

4- Sürüşü nasıl?

Biz beklenildiği gibi dizel motorlu versiyonu kullandık. Önce iyi haberler: Motor beklendiği kadar atak bir karaktere sahip ve şanzımanla uyumu da gayet iyi. Ortalama tüketimini 100 km’de 6,7 litre civarında ölçtük. Uzun yolda bu değeri 5,7 litre/100 km’ye kadar indirebildik ama fazladan dikkatle de 5,5 litre/100 km’nin altına ineceğine dair bir ışık göremedik. Bu arada motorun gücünü bolca kullanırsanız karşılığını alıyorsunuz: Tüketim kolayca 8 litre/100 km civarını görebiliyor. Yazık ki iyi haberler burada bitiyor. Bu kadar atak karakterli bir motorla bu kadar yorgun bir fren sisteminin bir arada kullanılması büyük gaflet. Orta halli bir yavaşlama için bile fren stroğunun yarısını kullanmak gerekiyor. Bunun dışında direksiyon sistemi iki nesil önce Koreli sedanların direksiyonu ne kadar hassassa o kadar hassas. Geri bildirimi hiç yok ve tepkileri de yavaş. Bunu değiştirmek için farklı sürüş modları var ama bunlar da direksiyonu daha sert ve daha hissiz yapmaktan öteye gidemiyor. Otomobilin genel sürüşü yeterince konforlu. Kabini sessiz, süspansiyon sistemi işini gürültü üretmeden yapıyor. Ne yazık ki tüm darbeleri filtrelemek konusunda yeterince başarılı değil. Bu da konfor seviyesini hızlı bir bizimde düşürüyor. Süspansiyon sistemi bu eksikliğine karşın yol tutuşta da özel bir başarıya sahip değil. Hızlı virajlarda çapraz salınımlara neden oluyor ve bu hissiz direksiyonla birleşince tedirginlik veriyor.

5- Fiyatı ve donanımları nasıl?

Fiyatı rakiplerinin fiyatı nasılsa öyle. Bu tür bir otomobil satın almak istiyorsanız yapmanız gereken gözünüze kestirdiğiniz modelin kampanyalarını kovalamak. Finansman konusunda fark ancak böyle zamanlarda ortaya çıkıyor. Donanım konusundaysa Cerato oldukça ilginç bir duruma sahip. Concept Plus isimli donanım seviyesi sadece dizel motorla sunuluyor ve bu donanım seviyesi dışında yan ve perde havayastıklarını satın almak imkansız. Bu devirde ve bu fiyat seviyesinde önemli bir eksik. Buna karşın baz donanım dışında kalan tüm donanım seviyelerinde ön ve arka park sensörleri standart olarak sunuluyor.

Kia Cerato fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Cerato, Uzak Doğulu modellerin bundan 5 yıl önce olduğu konumda sabit kalmış gibi. Sürüşündeki ve malzeme seçimindeki özensizliği fiyatıyla örtebilseydi bu önemli bir sorun olmayabilirdi ama böyle bir durum söz konusu değil. Sonuçta bir Kia ve sedan fanatiğiyseniz Cerato sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum kia cerato 1.6 dizel otomatik yorum