Citroen yenilikçi karakterini tekrar öne çıkartmak için var gücüyle çalışıyor. Bunu C3’te sunulan fotoğraf makinesiyle göremedik ama yakın zamanda göreceğiz. Yakın zaman, C4 Cactus’un makyajlı versiyonunun yollara düşmesini işaret ediyor. Bunun 2018’in ilk ayları civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Peki makyajda ne olmuş olabilir de biz bu kadar büyük beklentiye girdik?

citroen c4 cactus 2018

Öncelikle C4 Cactus görüntü itibariyle sıradanlaşmayı tercih etmiş. Yılın otomotiv icadı ya da benzeri bir ödül alan plastik hava balonları bütün profili saran hakim yapı yerine sadece kapı altlarına yerleştirilmiş. Burun tasarımında da bolca düz yüzey ve plastik eklentiye sahip özgün yapı, daha konvansiyonel hava girişlerine sahip tamponla değiştirilmiş. Sonuçta Cactus artık genel beğenilere daha uygun bir hale gelirken marka kimliğini de taşımaya başlamış. Arka kısım da bütün karakteristik özelliklerini kaybedip sıradanlaşmasını güçlendirecek yeni stop lambalarına sahip olmuş.

citroen c4 cactus 2018

Otomobilin iç mekanında da pek bir değişiklik yok. Arka cam açılmamaya devam ediyor, dijital gösterge tablosu eski basitliğiyle göz dinlendiriyor. Kullanımı biraz zor olabilen el freni daha sıradan bir el freniyle değiştirilmiş ve ön koltukların sofaya dönüştürülmesi ütopyasından da vazgeçilmiş. Motor seçeneklerine 1,2 litrelik Puretech benzinli motorun 130 HP güç üreten versiyonu eklenmiş ve ilk etapta bu motor sadece manuel şanzımanla sunulacak.

Bunların hiç birinin yenilikçi olmadığını hatta kimilerinin geriye gidiş bile sayılabileceğini farketmişsinizdir. Yenilik süspansiyon sisteminde gizli. Tam da Citroen’un yapması gerektiği gibi C4 Cactus hidrolik takozlarıyla sıradışı bir konfor seviyesi sunma iddiasında. Takoz, süspansiyon sisteminin üst ve alt kısmında mekanik aksamın sınırlarını belirleyen kauçuk parçalara verilen isim. Ve bu takozlar süspansiyon sisteminin karakterini tamamen değiştirme potansiyeline sahip. Dahası bizim darbe emiş, sürüş kalitesi ve sessizlik olarak algıladığınız pek çok geri bildirim de bu takozlar üzerinden aktarılıyor. Citroen, standart süspansiyon sistemine dokunmadan bu takozları proaktif hidrolik yastıklarla değiştiriyor. Bu sistemin Avrupa’da uygulandığı ilk model C4 Cactus gibi bir hacim modeli olacak. Sistemin standart olarak mı sunulacağı yoksa donanıma bağlı olarak mı sunulacağı belli değil, hatta sistemin opsiyon olacak kadar yüksek maliyeti olup olmadığı da henüz belli değil. Fakat eğer Citroen’in iddia ettiği kadar başarılıysa kompakt sınıfın sürüş kalitesi algısı değişebilir. Bunu tabii ki zaman gösterecek ama biz yine de Citroen’i sadece denediği için bile kutluyoruz.

citroen c4 cactus 2018 citroen c4 cactus 2018 citroen c4 cactus 2018