Audi’nin orta-üst sınıftaki temsilcisi A6 geçtiğimizgünlerde makyajlı versiyonuyla tanıtılmıştı. Yılın son günlerindeyse Türkiye’de satışa sunuldu. Makyajlı versiyonun şimdilik sadece 2,0 litrelik dizel motora sahip versiyonu satılıyor. 190 HP güç ve 400 Nm tork üreten bu motor gücünü 7 vitesli çift kavramalı şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. Daha güçlü motor ve quattro 4 tekerlekten çekiş sistemi isteyenler içinse 3,0 litrelik dizel motora sahip versiyon (272 HP güç 650 Nm tork) bahar aylarında satışa sunulacak. Audi A6’nın satış fiyatı 80.609 Euro’dan başlıyor. A6’nın makyajla kazandığı yenilikleri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Makyajlı Audi A6’nın fiyat listesi için tıklayın.

yeni audi a6

Aslında makyajla dış tasarımda yapılan ciddi bir değişiklik yok. Yeni gündüz farları en çok dikkat çeken değişiklik. Bunun yanında ızgara, tamponlar ve stop lambaları da hafifçe deiştirilmiş. Gerçi diğer markalarda ancak uzmanların anlayacağı küçük değişimler diye tanımlayacağımız bu listeyi, söz konusu Audi olunca küçümsememek daha iyi olur. Çünkü Ingolstadlı üretici nesil değişiminde de daha fazla değişiklik yapmıyor.

Otomobilin iç mekanında yeni bilgi-eğlence sistemi dışında çok değişiklik yok. Eğlence sistemindeki en ilgi çekici yenilikse 8 inçlik katlanabilir ekrana sahip en pahalı sistemde artık ünlü çip üreticisi Nvidia’nın Tegra 30 isimli grafik işlemcisinin kullanılıyor oluşu. Bu sayede ekranda bilgilerin çok daha hızlı değişmesi sağlanmış. Bunun yanında yine hız farkı yaratacak LTE bağlantı modülü de yeni sisteme eklenmiş.

yeni audi a6

Motor seçenekleri konusunda yenilikler daha fazla. Yeni baz benzinli motor 1,8 litrelik TFSI. 190 HP güç üreten bu motorla A6’nın 100 km’deki yakıt tüketimi 5,7 litre olarak açıklanıyor. 2,0 litrelik dizel motorsa 150 HP ve 190 HP güç üreten versiyonlarıyla satılacak. Güçlü versiyonu tercih edenler, ön aksta 4,4 kg’lık ağırlık avantajı sağlayan güçlendirilmiş fiber-glass yaylara sahip olabilecek. Sonra da manavdan satın aldığı karpuzla bu avantajı kaybedecek.

Diğer motorların da güç verileri hafifçe elden geçirilmiş ve hepsi daha düşük yakıt tüketimine ve emisyona sahip olmalarını sağlayan Euro6 emisyon normlarına uydurulmuş. En güçlü dizel motor seçeneği (3,0 litre 320 HP) dışında kalan tüm motorlar 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanla birlikte sunulacak. En güçlü motor 8 vitesli otomatik şanzımana sahipken sürekli değişken oranlı Multitronic A6 ürün gamından çıkartılıyor.

Audi A6Audi A6