BMW’nin makyajla değişmeyen modellerine artık alıştık. İlk bakışta 2 Serisi’nin van versiyonları Active ve Grand Tourer’a da aynısı yapılmış gibi. Modellerin tamponları ve aydınlatma elemanları hafifçe değiştirilmiş, donanımlarına ve iç mekanlarına da ufak-tefek eklemeler yapılmış. Anlayacağınız 2 Serisi bildiğimiz 2 Serisi. Fakat bu makyaj bizim için çok önemli bir değişikliği de beraberinde getiriyor.

2 Serisi Active ve Grand Tourer’ın makyajlı versiyonlarında, 3 silindirli motorlar artık 6 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine, 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla üretilecek. Bu, 1,5 litrelik benzinli (136 HP güç yerine artık 140 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor) ve dizel (116 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor) motorların ikisini de kapsıyor. Benzinli ve 4 silindirli motorlardan bazıları da bu yeni şanzımanla sunulacak.

BMW’nin iddiasına göre çift kavramalı şanzıman, elden geçirilen motorlarla birlikte 2 Serisi’nin tüketim değerlerini kayda değer şekilde düşürebilecek. Şanzıman modellerin performans verilerini değiştirmiyor. Bunun yanında direksiyondan vites değiştirme opsiyonuyla dinamik sürüş konusunda biraz daha ikna edici olabilir.

Yeni şanzımanın zaman içinde diğer önden çekişli BMW modellerine de uygulanması bekleniyor. Yani eğer tork konvertörlü otomatik şanzıman sevdalısıysanız elinizi çabuk tutmanız gerekli.