Makyajıyla karşınızda: Skoda Fabia

Skoda'nın küçük sınıf üyesi, hafif bir makyaj ve motor seçeneklerinde güncellemeyle ömrünün ikinci yarısına hazır.
19 Şubat 2018

Temel olarak Skoda Fabia VW Grup küçük sınıf üyelerinin geleceğidir. Audi A1, Seat Ibiza ve VW Polo, yeni teknolojileri hep Fabia’dan sonra kullanır. Fakat bu sefer öyle olmadı. MQB0 adlı yeni altyapıyı kullanan ilk model Seat Ibiza oldu, küçük bir zamanlama farkıyla onu da Polo izledi. Fabia ise hala eski altyapı üzerinde yükselmeye devam ediyor.

Makyaj, Fabia’nın o kadar da eskimediğinin bir göstergesi gibi. Zira tasarımcılar yenileyecek pek bir şey bulamamış. Far ve stop lambalarının tasarımları hafifçe değiştirilmiş ve yeni bir ızgara kullanılmış. İç mekanda daha büyük dokunmatik ekran (6,5 inç) ve yeni donanımlar (isteğe bağlı olarak arka koltuklar için USB bağlantısı) yeterli görülmüş. Ayrıca depo kapağındaki buz kazıyıcı artık lastik desen derinliği ölçmek için de kullanılabilecek ya da bagaj zemini çift taraflı (bir tarafı velur halı bir tarafı lastik) olarak sipariş edilebilecek.

Motor seçenekleriyse çoğunlukla değişmeden kalmış. 1,0 litrelik atmosferik ve turbo beslemeli benzinli motorlar varlığını sürdürüyor. 1,4 litrelik dizel motorun lafı geçmiyor ve zaten bu motor artık yavaş yavaş rafa kalkıyor. Fabia’nın önündeki iki seçenek gayet basit: Ya Polo gibi 1,6 litrelik dizel motorla devam edecek ya da Ibiza gibi sadece benzinli motorlarla hayat sürecek.

Makyajlı Fabia’nın yaz aylarında ülkemize ayak basması bekleniyor.