Temel olarak Skoda Fabia VW Grup küçük sınıf üyelerinin geleceğidir. Audi A1, Seat Ibiza ve VW Polo, yeni teknolojileri hep Fabia’dan sonra kullanır. Fakat bu sefer öyle olmadı. MQB0 adlı yeni altyapıyı kullanan ilk model Seat Ibiza oldu, küçük bir zamanlama farkıyla onu da Polo izledi. Fabia ise hala eski altyapı üzerinde yükselmeye devam ediyor.

Detaylara geçmeden önce en güncel haberi verelim. Makyajlı Fabia ülkemizde satışa sunuldu. 1,0 litrelik atmosferik beslemeli ve 75 Hp güç üreten benzini motor başlangıç seviyesini oluşturuyor ve 88.400 TL’den başlayan fiyata sahip. İkinci seçenekse aynı motorun turbo ile aşırı beslenen ve 110 HP güç üreten versiyonu devreye giriyor. Sadece DSG çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satılan bu versiyon, HB karoserle 99.900 TL ve station wagon karoserle 102.900 TL’lik satış fiyatına sahip. Fiyatları öğrendikten sonra diğer özelliklere geçebiliriz.

Makyaj, Fabia’nın o kadar da eskimediğinin bir göstergesi gibi. Zira tasarımcılar yenileyecek pek bir şey bulamamış. Far ve stop lambalarının tasarımları hafifçe değiştirilmiş ve yeni bir ızgara kullanılmış. İç mekanda daha büyük dokunmatik ekran (6,5 inç) ve yeni donanımlar (isteğe bağlı olarak arka koltuklar için USB bağlantısı) yeterli görülmüş. Ayrıca depo kapağındaki buz kazıyıcı artık lastik desen derinliği ölçmek için de kullanılabilecek ya da bagaj zemini çift taraflı (bir tarafı velur halı bir tarafı lastik) olarak sipariş edilebilecek.