Skoda’nın ilerlemesi gerçekten göz yaşartıcı bir hıza sahip. Dünün fayda otomobilleri bugün akıllıca detaylarla süslenmiş kaliteli modeller konumuna yükseldi ve bu durumda da kendi içinden rakip çıkartmak kaçınılmaz oldu. Superb’e ihtiyaç var mı sorusunu akıllara getiren Octavia, küçük kardeşi Scala tarafından sıkıştırılırken Kamiq de ağabeyi Karoq’a pek fazla hareket alanı bırakmıyor. Bütün bunlar olurken bir modelse tamamen kendi halinde risksiz bir hayat sürüyor: Kodiaq, tıpkı adını aldığı Alaskalı yırtıcı gibi besin zincirinin en tepesinde olmaktan mutlu ve kardeşlerinin kavgasını uzaktan izlemekle yetiniyor. Fakat bu sakinlik dış rekabet için geçerli değil. Tam tersine Kodiaq’ın sınıfında güçlü bir rekabet var ve yırtıcılar ancak en iyiler arasında yer alırsa yaşamaya devam edebilir. Bunu bilen Skoda, büyük SUV’nu tazelendi.

Kodiaq’ın makyajından bizim beklentimiz çok köklü değişiklerin olmayacağı yönündeydi ki bu konuda hem haklı hem de haksız çıktığımız söylenebilir. Zira Kodiaq’ın yüzü tanınmayacak kadar değişmemiş ama yine de hatrı sayılır bir elden geçirme olduğu da bir gerçek. Öncelikle çift katlı far grubunun yapısı bozulmamış. Fakat farların iç kısımları biraz daha keskin hale getirilerek Kodiaq’ın bakışları farklılaştırılmış. Bu arada LED Matrix farlar da bir Skoda modelinde ilk defa donanıma eklenebilir hale gelmiş. Burun tasarımındaki diğer yenilikler yeni Skoda ızgarasının uygulanması ve yeni ön tampon. Hatta kimi donanım versiyonları için farklı tamponlar da sözkonusu. Arka kısımda da benzer şekilde daha ince yapılı görünen stop lambaları artık standart olarak LED teknolojisi taşıyacak şekilde uygulanmış. Yeni tavan spoileri sadeve görsel bir yenilik değil, aracın aerodinamisine de katkıda bulunuyor. Yeni jant ve gövde seçenekleriyle de dış tasarımın tazelenmesi son bulmuş.

İç mekanda yapılanlarsa daha yüzeysel: Ortam aydınlatmasının fonksiyonları geliştirilmiş, kimi bölümlerde malzeme kalitesi yükseltilmiş ve ergonomik sertifikalı koltuklar donanıma eklenmiş. Teknoloji devrimi abartılmamış; VW Tiguan’da gördüğümüz dokunmatik havalandırma kumandaları yerine hala eski nesil çevirmeli havalandırma kumandaları duruyor, neyse ki…

Motor seçenekleri ya da yürüyen aksam ayarlarında da pek bir değişiklik yok. Tüm motorlar (1.5 TSI ve 2.0 TDI) VW Grup’un Evo motor ailesinden geliyor ki güncel emisyon normları için bu kaçınılmaz. RS versiyonu ise 245 HP güç üreten bir benzinli motorla gelecek. DSG şanzıman da yine en yeni sürümüyle Kodiaq’ın ürün yelpazesindeki yerini koruyor. Son olarak, makyajlı Skoda Kodiaq’ın Ağustos ayı itibariyle Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.