Mazda’nın makus talihi değişiyor. Bizim vergi sistemimize uymayan motorlardan sonra artık sıkıntıların sonuna çok yakınlar. 1,5 litrelik yeni dizel motor ülkemize CX-3’le giriş yaptı ve şimdi de Mazda3’ün kaputu altına girdi.

Yeni versiyonla birlikte Mazda kompakt sınıfın aranılan özelliklerinden ikisine birden sahip olacak: Hem küçük hacimli dizel motor hem de bu motorla birlikte sunulan otomatik şanzıman Mazda3’ün geniş kitlelerin hedefine girmesini sağlayacak. Mazda3 105 HP güç ve 270 Nm tork üreten 1,5 litrelik dizel motorla 187 km/s son hıza ulaşabiliyor, 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamlayabiliyor ve manuel şanzımanla 100 km’de 3,1 litre yakıtla yetinebiliyor. Son verinin biraz iddialı göründüğünün farkındayız ama yüzde 50 fazlası bile iyi bir değer olacaktır.

1,5 litrelik dizel motora sahip Mazda3’ü isteyenler 6 vitesli otomatik şanzımanla da satın alabilecek. Bu motor/şanzıman ikilisi CX-3’te 4 tekerlekten çekişle birlikte sunuluyor ve performans ve tasarruf arasında iyi bir dengeye sahip. Muhtemelen daha alçak tasarımlı ve sadece önden çekişli Mazda3’te çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Dizel motorlu Mazda3’ün Türkiye’ye ılın ilk yarısında, muhtemelen bahar aylarında gelmesi bekleniyor.