VW emisyon testlerini yanıltan bir yazılımla bütün dünya gündemini bir anda doldurdu. Devasa bir üretici onu köşeye sıkıştırmaya çalışan çevre yasalarının etrafından dolanmak için motorlarına test edildiğini anlayan ve emisyon üretim karakterini değiştiren bir yazılım kullanmıştı. Bugünlerde 3,0 litrelik dizeller de kervana katıldı ama öncelikli etkilenen listesinde EA189 kodlu dizeller yer alıyordu. Bu da bizim çok sevdiğimiz 1,6 litrelik dizel motoru da kapsayan bir aile.

Öncelikle Doğuş Otomotiv’in açıklamasına göre VW Grup (Audi, Seat, Skoda ve VW) modellerinde kullanılan dizeller hileli yazılımla ya da normal halleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin emisyon normlarına uygun. Fakat muhtemelen VW, üzerindeki utanç bulutlarından kurtulmak ve yeryüzündeki tüm motorlarından hileli yazılımları temizlemek adına bu değişikliği tüm üretimler için uygulatıyor. Bu nedenle de Doğuş Otomotiv, 2016 Ocak’ın dan itibaren müşterileri ile temasa geçerek, EA189 motora sahip araçlarını servise getirmelerini isteyecek. Peki serviste neler yapılacak ve sonuçta otomobiliniz ne kadar değişecek?

Aslında VW’nin öneriği çözüm o kadar da karmaşık değil. 1,6 litrelik dizeller eklenen bir hava akış düzenleyicisiyle yapılan donanım değişikliğine ek olarak yazılım güncellemesi, 2,0 litrelik dizeller içinse sadece yazılım güncellemesi yeterli görülüyor. 1,6 litrelik dizellere yerleştirilecek hava akış düzenleyicisinin emilen havanın girdaplarını dindirip havaölçerin daha kesin ölçümler yapmasını sağlaması bekleniyor. Böylece de motor kontrol ünitesinin yeni yazılımı sayesinde emisyonu yasal değerler içinde tutabilecek ayarlamalar yapabileceği öngörülüyor. VW tüm donanım değişikliğinin ve yazılım güncellemesinin 1 saatlik servis ziyaretiyle halledilebileceğini açıkladı. Dahası bu düzenlemelerin her iki motorun da performans ve tüketim değerlerinde gerileme yaşatmayacağı açıklandı. VW henüz çözümü tüm versiyonlarda test etmemiş, zira üretimi boyunca EA189 kodlu motorlar hayatın akışına uygun olarak evrim geçirdi ve defalarca kez ufak çaplı geliştirmelere tabi tutuldu.

1.6 litrelik dizeller için serviste yapılacak eklemenin fotoğrafları aşağıda yer alıyor.

VWemisyon001 VWemisyon002 VWemisyon003 VWemisyon004 VWemisyon005 VWemisyon006

DB2015AU01443_large