Mercedes’in ürettiği sedanlar tam bir prestij objesidir. Çünkü dünya çapında birçok devlet, makam otomobili olarak Mercedes sedanları kullanır. Önemli bir davette otoparkta en fazla görülecek marka Mercedes’tir. Bu nedenle Mercedes yıldızı güç kontrolüne sahip olmakla eşdeğer bir algı oluşturur. Normal bir kullanıcı da güç merkezleriyle ortak bir özelliğe sahip olmayı sever. Eğer bir Mercedes sedanı kullanıyorsanız devletinizin en üst noktasındaki kişiyle ortak bir özelliğiniz vardır. Peki bu ışıltılı tablonun arkasında serini en altındaki sedanın durumu ne? Mercedes CLA, hem de 1,5 litrelik dizel motora ve otomatik şanzımana sahip versiyonuyla, ağabeylerinin yarattığı karizma olmadan neye benzerdi?

Mercedes cla180 cdi

1- Nedir?

Mercedes’in önden çekişli altyapı üzerinde yükselen küçük 4 kapılı coupesi. Genel tasarım özelliklerinde CLS’den alıntılar görülebiliyor. Burun tasarımıysa büyük oranda altyapı kardeşi A Serisi’nden geliyor. 4,63 metre uzunluğa, 2,70 metre aks mesafesine ve sadece 1,43 metre yüksekliğe sahip. Yüksekliği dışında bütün ebatlar kompakt sedanlarla benzer. Ama yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, CLA’ya bakıp bu bir kompakt sedan demek Savarona’ya bakıp bu bir şehir hatları vapuru demek gibi bir şey.

Mercedes cla180 cdi

2- İç mekanı nasıl?

Tasarım anlamında tamamen A Serisi’yle ortak. Eğer havalı bir 4 kapılı coupe kullandığınızı hissetmek istiyorsanız, elinizi cebinize atıp kokpite biraz renk katabilirsiniz. Fotoğraflarda gördüğünüz araç, fındık kahvesi deri döşemelere ve parlak cilalı ceviz ağacı kaplamalara sahipti ve gerçekten seçkin hissettiriyordu. Fakat bütün bunlar ya üst donanım seçeneklerine ait ya da tamamen isteğe bağlı olarak sunuluyor. Sonuç olarak Mercedes bir kompakt sınıf kokpiti sunuyor ve size de onu süslemek için sonsuz seçenek arasından seçim yapıp bunun parasını ödemek düşüyor. Kokpit bolca düğmeye sahip ama yerleşimleri birkaç kısa yol sayesinde kullanımı zor değil. Mercedes silecek kumandalarıyla sinyal kumandalarını tek bir kol üzerinde sunuyor. Bu çok fonksiyonlu kol, direksiyonun üzerindeki düğmeler, hız sabitleyicinin kontrolü ve vites koluyla birlikte sol elinizi direksiyondan kaldırmadan kullanmanız gereken 20’nin üzerinde işlev birikiyor. Neyse ki bunları kullanmak yazmaktan çok daha kolay. CLA’ya 4 kapılı coupe yerine sedan demek isteyenler arka koltuğa geçince buna pişman olacaktır. Dar kapılardan geçmek zaten zor ama arka koltukta sunulan alan gerçekten daraltıcı. Dikkat edin dar demiyoruz ama daraltıcı. Aslında diz ve baş mesafesi kabul edilebilir sınırlarda. Ama boyunuz 1,75’in üzerindeyse başınız tavan çerçevesinden yüksekte kalıyor ve camdan dışarıyı göremiyorsunuz. Ön koltukların sırtlığıyla kafalığı tıpkı A Serisi’sinde olduğu gibi tek parçadan oluşuyor ve bu da arka koltukta oturanın yalnızlığına yalnızlık katıyor.

Mercedes cla180 cdi Mercedes cla180 cdi

3- Renault motorlu Mercedes mi?

Evet Mercedes’in Renault ile ortaklığı sonrasında ortaya böyle garip bir tavır çıktı. İşin ilginç yanı bu motor Türkiye’de en çok satılan motorlardan birisi ve başarısıyla çoğunluk tarafından da seviliyor. Yine de Mercedes, 1.5 dCi’ı kaputu altına yerleştirmeden önce bolca değişiklik yapıyor. Öyle ki motor CLA kaputu altında Fluence’ın kaputu altındakinden çok daha farklı bir karaktere sahip. 109 HP güç ve 260 Nm tork üreten motor, ilk çalıştırmalarda ve soğukken kendinden beklenmeyecek şekilde gürültülü çalışıyor. Isındıktan sonra ise sessizliği etkileyici. Motorun çekiş gücü genel anlamda oldukça güçlü. Fakat şanzımanla uyumu Mercedes’ten beklenmeyecek derecede sorunlu. Öncelikle çift kavramalı şanzımanın ilk kavraması çok gecikmeli. Işıklarda hızlı kalkmak gerçekten zor ama normal bir zamanlamayla bile arkanızdakinin kornasını duyabiliyorsunuz. Bunun dışında sakin kullanımlarda şanzıman motorun torkuna takıntılı bir güven sergiliyor. Hızlanmaya çalıştığınızda üst viteste o kadar uzun süre inat ediyor ki hızlanmaktan vazgeçebiliyorsunuz. Bir süre sonra eğer küçük bir hızlanma istiyorsanız bile büyük bir gaz pedalı hareketi yapmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Bu seçim meşhur Mercedes akıcılığına darbe vuruyor. Bu iki davranışa alıştıktan sonraysa elinize başarılı çekişe, yüksek tutumluluk potansiyeline ve konforlu geçişlere sahip bir motor/şanzıman ikilisi geçiyor. Tüketimden bahsetmişken, normal kullanımda 6,3 litre/100 km’lik tüketim değeri dikkatli kullanımlarda 5,5 litre/100 km seviyesine düşebilirken dikkatsiz kullanımlarda da 7,4 litre/100 km seviyesine yükselebiliyor.

Mercedes cla180 cdi Mercedes cla180 cdi

4- Sürüşü keyifli mi?

Sürüş keyfinden ne anladığınıza bağlı. Fakat klasik bir Mercedes sedanının sürüşüyle uzaktan yakından ilgisi yok. CLA sert ayarlanmış süspansiyon sistemine sahip. Önde McPherson arkadaysa çok kollu bağlantılardan oluşan süspansiyon sistemi, küçük ve enine darbelerle rahatlıkla başediyor. Zemin dalgalanmaları ise onun uzmanlık alanının dışında kalıyor. Fakat eski bir BMW kullanıcısıysanız CLA’da çok mutlu olabilirsiniz. CLA, bütün özelliklerini ve yarattığı beklentileri bir kenara bırakıp, önden çekişliler arasında yol tutuş efsanesi olmak için bilenmiş gibi gidiyor. Önden kayma eğilimi çok geç geliyor ve direksiyonunun hassaslığı ve hızı gerçekten alkışı hakediyor. Bu noktada tek eleştiri direksiyon sisteminin geri bildirimlerinin zayıflığına geliyor.

Mercedes cla180 cdi Mercedes cla180 cdi

5- Günlük kullanımda nasıl?

CLA’nın geri görüş açısı neredeyse hiç yok. Bunun için ön ve arka park sensörleri, geri görüş kamerası ve otomatik park yardımcısı gibi donanımlar, donanım seviyesine göre standart ya da isteğe bağlı olarak sunuluyor. Direksiyonu ve pedalları yumuşak ve dozlamaları da çok hassas. Yol zemini iyi olduğu sürece CLA, Mercedes beklentilerini karşılayacak şekilde sürücüsünü adeta dinlendiren bir sürüş sunuyor. Zemin bozuldukça CLA’nın sakinliği de sürücünün dinlencesi de bozuluyor. Tümsekten tümseğe çukurdan çukura bir kaçış başlıyor. Kanalizasyon kapaklarından bile kaçınmanız gerekiyor ki bizim yollarımızda bu heyecanlı bir arcade oyunu tadı veriyor. Eğer arka koltukları çok kullanmanız gerekmiyorsa, 470 litrelik bagaj hacmiyle bu otomobili şık bir coupe gibi kullanmak çok keyifli oluyor.

Mercedes cla180 cdi

6- Pahalı mı?

Bu soruyu sorduğunuza göre Mercedes ve yıldızlı burundan bahsettiğimiz kısımları atlayıp doğrudan buraya gelmiş olmalısınız. Evet pahalı, buradan görebileceğiniz gibi baz fiyatı bile yeterince yüksek ve fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir CLA180 CDI için 160 bin TL civarında ödeme yapmanız gerekiyor.

7- Sonuç

Eğer istediğiniz sedan karoserli bir Mercedes’e sahip olmaksa rotanızı hemen C Serisi’ne çevirin. CLA ise onunla yaşamayı tercih edenlere hitabediyor. En az CLS kadar şık, A Serisi kadar kullanışlı ve oldukça sportif bir otomobilden sözediyoruz.

Mercedes cla180 cdi