Isle of Man. Britanya ile İrlanda adaları arasındaki İrlanda Denizi’nde küçük bir ada. Dış işlerinde ve savunmasında Britanya’ya bağlı ama içişlerinde bağımsız. Bu nedenle adada uygulamada olan genel bir karayolu hız limiti yok. Yerleşim birimlerinin içi için yerel hız sınırları var ama tümü bu kadar. Böylece Isle of Man hız düşkünlerinin cenneti olabiliyor.

Hız düşkünlerinin dünyasında daha da iyi bir yer için adada 1907’den bu yana Tourist Trophy (TT) adı altında yarışlar düzenlenmekte. Eskiden bu yarışlara otomobiller de katılıyordu ama farkedilir riskleri (sağlı sollu binalarla dolu dar caddeler, korumasız uçurumların yanından giden yine dar yollar) nedeniyle artık sadece motosikletler katılıyor. Bir de Subaru.

Subaru impreza sti TT

Pist, aslında tam olarak pist demek doğru değil çünkü halka açık bir yoldan bahsediyoruz, 60 km’nin üzerinde uzunluğa ve 200’den fazla viraja sahip. Pek çok bölgesinde dar sokaklardan geçmek gerekiyor ve bir adada oluşturulan bir etap için inanılmaz yüksek hız ortalamasına sahip. Peki bu gözden ırak adada yapılan bir rekorun önemi ne? Bu sorunun cevabı aşağıdaki videoda saklı. Bu video, Subaru’nun 2011’deki rekor denemesi sonrasında yapılan bir co-drive etkinliğine ait. Sağ koltuğunda bir gazeteci olduğu bir halde rekortmen pilot Mark Higgins etabı geçiyor. Bray Hill adı verilen tırmanışa doğru geldikleri sırada 240 km/s hıza ulaşmış durumda ve yolcunun ağırlığıyla otomobil daha öncekilerden farklı bir tepki vererek dışa doğru kayıyor. Mark Higgins’in burada gösterdiği muhteşem performans tam bir kontrol dersi niteliğinde. Bu sayede Subaru’nun yerel bir eğlence gibi başlayan TT rekoru denemesi büyük bir fenomene dönüştü.

Bu yıl da yeni Impreza WRX STI’ın tanıtımı yapılıyor ve bu efsanevi görüntülerin elde edildiği yere dönmek için çok iyi bir zaman. ABD pazarı için üretilmiş neredeyse standart bir WRX STI kullanılmış. Neredeyse tabirini açmamız gerekli. Böyle bir rekor için doğal olarak FIA tarafından onaylanmış bir takla barı (aynı zamanda gövdenin burulma direncini arttırır) kullanmanız şart. Bunun yanında süspansiyon sistemi ve lastikler de değiştirilmiş. Son olarak tamamen güvenlik amaçlı (dar yollarda izleyicilerin yoldan çekilmesi için aracın sesinin çok uzaklardan, bu özel durumda belki de adanın diğer ucundan duyulması gerekiyor) egzoz sistemi direkt olanla değiştirilmiş.

Sonuçta Mark Higgins ve neredeyse standart Subaru Impreza WRX STI 2011’deki rekoru 19 dakika 20 saniyeye çekmeyi başardı. Bunun için dar yollarda 186 km/s’lik ortalama hız tutturması gerekti.