Crossover pazarı katlanarak büyümeye devam ediyor ve bu sırada bu pastadan dilim kopartabilenler gece yatağa mutlu giriyor. Mitsubishi’nin ASX ile yapmaya çalıştığı da bu. Aslında konu arazi aracı olduğunda Mitsubishi dünyanın önde gelen uzmanlarından ama ne yazık ki konu arazi aracı değil yerden yüksek bir kompakt sınıf hatchback. Anlayacağınız Mitsubishi’nin uzmanlık alanı sayılmaz. Yine de onlara bir şans vermek lazım. ASX, makyajı ve yeni dizel motoruyla karşımızda. Peki sonuç ne?

mitsubishi asx 1.6 dizel

1- Nedir?

Mitsubishi’nin kompakt crossoverının makyajlı versiyonu. Boyu 4,3 metre ve aks mesafesi de 2,67 metre. Makyajla birlikte ufak tefek değişikler yapıldı ama bunlar arasında en önemlisi tabii ki 1,6 litrelik dizel motor. Motor PSA Grubu’ndan geliyor. Anlayacağınız BMW’den Volvo’ya kadar pek çok üretici tarafından kullanılan başarılı 1,6 litrelik dizelden bahsediyoruz. Ne alaka diyenlerin ağzını açık bırakacak bir bilgi daha verelim: Peugeot ve Citroen’in de birer ASX’i var. Fakat 4008 ve C4 Aircross ülkemizde satılmıyor. Anlayacağınız ASX Türkiye’de türünün tek örneği.

2- Motor nasıl?

Aslında iç mekanla devam edecektik ama önce iyi haberleri verelim istedik. 114 HP güç ve 270 Nm tork üreten dizel motor, kullanıldığı tüm diğer modeller gibi ASX kaputu altında da etkileyici bir makine. Gücünün devir bandına homojen dağılması, düşük tüketimi ve etkileyici çekiş gücünün yanı sıra sesini ASX kabinine çok fazla sızdırmaması da çok iyi. Sıkışık trafikte elde ettiğimiz 6,3 litre/100 km’lik değer bu konfigürasyona crossoverlar arasında neredeyse kanuni gereklilikmiş gibi yaygın.

mitsubishi asx 1.6 dizel

2- İç mekanı nasıl?

Ne yazık ki Mitsubishi 2000’lerin bayında takılıp kalmış durumda ve ASX geçirdiği makyaja rağmen bunu belli ediyor. Kokpitte kullanılan malzemelerin kalitesi ya da yerleşimi hep biraz demode. Güncel rakipler gibi farklı kaplamalar kullanılması ise genel hava yüzünden ters tepmiş. Bu arada farklı kaplamadan kastımız direksiyon simidindeki lake ve orta konsol çevresindeki karbon-fiber benzeri kaplamadan ibaret.

mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel

3- Sürüşü nasıl?

Motorun çekişinin verdiği keyif 6 vitesli manuel şanzımanın geçişleriyle destekleniyor. Şanzımanın yolları nispeten kısa ve geçişleri de metalik ve kemikli yapısıyla oldukça keyifli. Motorun rölanti regülatörü alt devirlerde kaldığınızda vuruntuyu önlemek adına hafifçe gaz veriyor ve bu da ani sıçramalara neden oluyor. Dizellerle 10 yıllık bir geçmişi olanlar bu hissi hemen hatırlayacaktır; evet 2000’lerde bir dizel motorla yaşamak hassas debriyaj ayarı gerektiriyordu. Süspansiyon sisteminin başarısı etkileyici ve tepkileri de crossover aleminde öne çıkacak kadar iyi. Aslında direksiyon sistemi de Mitsubishi’nin sportif genetiğine sahip. Fakat zemin bozukluklarına verdiği ani tepkiler ve hissizliğin getirdiği kararsızlık hızlı bir viraj için yeterince güven vermiyor.

4- Sonuç

Eğer ultra uygun satış fiyatına sahip olsaydı koşun bir tane Mitsubishi ASX satın alın derdik ama ne yazık ki fiyatı rakipleriyle çok benzer. Bu durumda unutulmaya yüz tutmuş bir üreticinin ufak tefek sorunlara sahip crossoverını satın almak için kendinize başka nedenler bulmanız gerekiyor ama o nedenler konusunda biz yardımcı olamayız.

mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel mitsubishi asx 1.6 dizel