Pikaplar bir dönem oldukça popülerdi. Sonuçta büyük arazi araçlarının astronomik fiyatlarının yanında pikaplar gerçek birer kelepir. Fakat devletin vergi kaçakçılığı olarak gördüğü ticari araçların bireysel kullanımını kısıtlayıcı kanunlar gereği, artık pikap kullanmak o kadar da çekici değil. Hal böyle olunca üreticiler pikapların gerçekten çekici olması çalışmaya başladı. VW de onlardan biri. Alman üretici geç girdiği pikap pazarında oldukça iddialı olan Amarok’la mücadele ediyor.

1- Nedir?

VW’nin pikabı. 5,25 metre uzunluğa, 1,83 metre yüksekliğe ve 1,95 metre genişliğe sahip. Ne kadar büyük olduğu anlatarak ifade edilemez ama tüm bu rakamların Touareg’in rakamlarından (4,79 metre uzunluk, 1,94 metre genişlik ve 1,70 metre yükseklik) fazla olduğunu söylemek yardımcı olacaktır. Temel olarak 5 kişilik, devasa bagajı, daha doğrusu kasası olan heybetli bir araç. Canyon da onun daha havalı bir versiyonu. Turuncu döşeme dikişleri, bir kaç gövde eklentisi, farklı jantlar ve fotoğraflardaki Amarok gibi havalı renk seçenekleri bu versiyonun dikkat çekmesini sağlıyor.

vw amarok canyon vw amarok canyon

2- İç mekanı nasıl?

Ebatlar fazla söze gerek bırakmıyor, önde ve arkada bolca alan var. Hatta ön koltuklar arasındaki alan o kadar fazla ki yanınızdakine uzanmanız gerekiyor. Kokpiktin genel görünümü bir VW modeli nasıl görünmesi gerekiyorsa öyle. Binek modellerden alınmış kumandalar, göstergeler ve vites kolu kullanılıyor. Ama benzerlikler burada bitiyor. Kullanılan malzemeler, Amarok’un gerçek üretim amacını açığa çıkartıyor. O okşanmak için değil zorlanmak için yaratılmış. Bütün plastikler sert, düğmeler büyük ve fazla süsleme yok. Bu noktada bir parantez açıp bütün bunların Amarok’u bir otomobille kıyasladığınızda çıkan sonuçlar olduğunu belirtmeliyiz. Fakat bir pikap olarak Amarok kokpiti seçkin bile sayılabilir. Hatta Canyon isimli versiyon süslemeler ve detaylarıyla daha da şık görünüyor. Kokpitte, havalandırma çıkışlarının altındaki büyük plastik kapaklar dikkatinizi çekmiştir. Biz anlam verememiştik ama anlaşılan o ki bu kapaklar çıkartılıp yerine kağıt kıskacı ya da bardak/telefon tutacağı gibi aksesuarlar takılabiliyormuş.

vw amarok canyon

 

3- Sürüşü konforlu mu?

Yine iki cevaplı bir soru. Bir otomobile göre fazlasıyla sallantılı ve yorucu, bir pikaba göreyse oldukça konforlu. Yol he kadar bozuksa Amarok’un sürüşü o kadar iyileşiyor. Düzgün asfalt zemin üzerinde de sürüş konforu yüksek. Fakat zemin dalgalanmaları ve enine darbelerde tüm gövdesi sarsılıyor. Bu durumun en önemli kaynağı arka akstaki yaprak yaylar. Bu yaylar darbe emmek yerine üzerlerinde 1 tona yakın yük taşımak için tasarlanmış ve Amarok boşken onlar da boş kalıyorlar. Sonuçta her türlü engebe, arkadan gelen bir darbeye dönüşüyor. Ön akstaki çift kollu bağlantılar daha konfor odaklı. Ama onlar da arkadan gelen darbeleri paralel eksenli sallantılara çeviriyor. Sonuçta Amarok’la kötü bir asfaltta ilerlemek bolca zıplamak anlamına geliyor ve bu durum özellikle arka koltukta hissediliyor. Kabinin ses izolasyonu binek araçlarla rahatça kıyaslanacak kadar iyi.

vw amarok canyon vw amarok canyon

4- Günlük kullanıma uygun mu?

5 metrenin üzerinde boya ve 13 metrelik dönüş çapına sahip bir araç için günlük hayata uygunluk tartışılabilir. Dar dönüşlerle ya da park alanlarıyla ilgili sorunlarınız yoksa, ağır direksiyon ve olmayan bagajla ilgili endişe duyabilirsiniz. Kasanın üzerini plastik bir tavanla örtmek hatta zemini farklı kaplamalarla kaplamak olası ama kasanın kabine yakın bölümündeki bir eşyayı almak için tırmanmaya hazır olmanız en iyisi. Çünkü yere doğru açılan kapak nedeniyle kasanın içine uzanmak imkansız. Devasa aynalar, yüksek sürüş pozisyonu genel kullanım özelliklerinin rahatlığıysa artı hanesinde yer alıyor.

vw amarok canyon vw amarok canyon

5- Motor nasıl?

Amarok’ta VW’nin çift turbolu, 2,0 litre hacimli dizel motoru kullanılıyor. Motor 180 HP güç ve 420 Nm (manuel şanzımanla 400 Nm) tork üretiyor. 6 vitesli manuel şanzımanın yanında 8 vitesli otomatik şanzıman da isteğe bağlı olarak sunuluyor. Motorun çekiş gücü çok yüksek ama Amarok’un ağırlığı da öyle. Bu halde Amarok makul hızlanma değerleri sunan ve yolda asla ağırkanlı hissettirmeyen bir araç. VW dizellerinin bilindik alt devir cansızlığı sorunu bu motorda da olduğu için ne yapın edin Amarok’u otomatik şanzımanla satın alın. Böylece hem devamlı vites koluyla boğuşmaktan kurtulursunuz hem de çok uzun 8. vites oranının sağlayacağı yakıt ekonomisi ve konforun keyfini sürersiniz.

vw amarok canyon vw amarok canyon

6- Arazide nasıl?

VW, Amarok’ta iki farklı 4 tekerlekten çekiş sistemi kullanıyor. Manuel şanzımanlı versiyonlarda daha klasik bir seçilebilir 4 tekerlekten çekiş sistemi sunulurken otomatik şanzımana sahip versiyonlarda elektronik kontrollü tam zamanlı 4 tekerlekten çekiş sistemi kullanılıyor. Manuel şanzımanlılar normal kullanımda arkadan itişli ve istediğinizde küçük bir kumandayla ön aksı da devreye sokabiliyorsunuz. Bu işlem elektrikli olarak yapılıyor ve araç hareket halindeyken de gerçekleştirilebiliyor. Sistemin arazi takviyesi de (zorlu zeminlerde motor devrine karşılık gelen hızı düşüren ek bir dişli takımı) var. Otomatik şanzımanlı versiyonlarda ise tüm işi elektronik üstleniyor. Normal kullanımlarda gücün yüzde 60’ı arka aksa, yüzde 40’ı ön aksa gönderiliyor. Sistemin beyni gerekli düzeltmeyi yüzde 100’e kadar kilitlenebilen orta diferansiyel üzerinden yapıyor. İsteyenler Amarok’u mekanik kilitli bir arka diferansiyelle donatabiliyor. Otomatik şanzımanlı versiyon, devasa arazi lastikleri ve iyi oranlarıyla arazide, en azından bizim girmeyi göze aldığımız hafif arazide, rahatlıkla, daha doğrusu asfaltta ilerler gibi ilerleyebiliyor. Genel donanımı daha fazlasına da izin verecek gibi görünüyor. Offroad kullanımına özel programları olan ABS ve ESP sistemleri, otomatik şanzımanın aşırı kısa seçilmiş birinci vites oranı ya da eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri dikkat çekici.

vw amarok canyon

7- Amarok’la kar küreyebilir miyim?

Evet küreyebilirsiniz. Aslında Amarok bir hizmet aracı ve VW de onu bu işin gereklerine göre donatmış. Merdiven şasisi farklı üst yapılara izin veriyor. Dahası farklı elektrik tertibatı sayesinde vinç gibi düzenekler Amarok’a takılabiliyor. Yani onunla kar küreyebilir, sokağınızdaki lambaları değiştirebilir ve biraz hayal gücüyle daha kim bilir neler yapabilirsiniz.

umbauten-vert

8- Touareg yerine Amarok mu?

Kesinlikle hayır. Aralarındaki ciddi fiyat farkının da net bir şekilde ifade ettiği gibi gibi Touareg’in sunduklarından sadece arazi kabiliyeti Amarok tarafından sunuluyor. Kullanım rahatlığı, konfor ya da performans açısından Touareg çok daha üstün. Tiguan mı Amarok mu derseniz de bu cevap yine de değişmeyecektir. Ama ben ormanda yaşıyorum ve şehre hiç uğramam diyorsanız, Amarok sizin için biçilmiş kaftan ve Atlantik’in bu tarafında bulabileceğiniz en iyi pikap olabilir. Amorok’un fiyat listesi için tıklayın.

9- Sonuç

Amarok ona gerçekten ihtiyacınız varsa oldukça başarılı bir araç. Ama büyük SUV’ların havasını çok daha az para ödeyerek elde ederim diyorsanız pek çok özveride bulunmanız gerekiyor.