Nissan, pazarda CVT şanzımanları en yaygın kullanan üreticilerden biri, hatta muhtemelen zirvede. Ülkemizde, Micra, Note, Juke, Qashqai ve X-Trail modellerinde CVT şanzıman kullanılıyor. Evet farketmişsinizdir, ülkemizde başka binek Nissan da satılmıyor. Fakat bu şanzıman türünün tüm pazar tarafından sevilmediği de ortada. Avrupalı rakipler harıl harıl çift kavramalı şanzımanlar üzerinde çalışırken ABD’li üreticilerse tork konvertörlü ve gezegen dişli setli bilindik otomatik şanzımanlardan şaşmıyor. CVT ise Uzak Doğulu üreticilerin favorisi. Peki üreticileri CVT’den uzak tutan ne?

nissan cvt d-step shift logic

CVT, iki konik kasnağın arasındaki bir kayıştan oluşuyor. Kayışın konik kasnakların üzerindeki konumuna göre aktarma oranlanıyor. Yani önceden belirlenmiş oranlar yok, yani devirlenme kaygısı yok, yani uzun ya da kısa vites oranları yok. Sadece sürücünün gaz pedalına basış şekline göre motorun uygun devre çıkmasını sağlayan bir oran belirleniyor. Üstelik aracın hızı artsa da motor devri sabit kalabiliyor. Motorun hep en verimli devrinde çalışması ne büyük avantaj değil mi?

Teoride bu kadar iyi olan sistem pratikte tam anlamıyla çöküyor. Çünkü tüketiciler teknik ayrıntılar yerine kendi hislerine göre hareket ediyor. CVT ile hızlanan bir sürücü, doğal olarak sadece motoru çığlık atmasına rağmen hızlanmayan bir araç görüyor. Bu nedenle, neredeyse tüm modellerinden CVT şanzıman sunan Nissan, şanzımanlarının işletim sistemlerine D-Step Shift isimli yeni bir fonksiyon ekliyor. Nissan’ın D kısaltmasıyla alıp veremediği ne bilmiyoruz ama Step Shift, CVT şanzımanın vites değişimlerini simule etmesi anlamına geliyor. Yani gaza basıyorsunuz, motor önce devirleniyor ve bir anda vites değiştirilmiş gibi 500 d/d yavaşlıyor. Aslında motor devamlı olarak verimli olduğu devir seviyesinin 500 d/d altında ya da üstünde kalıyor ve güç üretiminde aynı başarı yakalanıyor. Böylece sürücü dikkati bu dalgalanma ile dağıtılıp hızdaki artışı daha iyi gözlemlemesi sağlanıyor. Yani bir nevi vites illüzyonu yaratılıyor.

Bu size tanıdık mı geldi? Sizin Toyota Corollanız bunu zaten yapıyor mu? Evet Toyota bir süredir CVT şanzımanlarında bu tür bir yazılım kullanıyor ve sürüş keyfi konusunda da oldukça iyi sonuçlar elde ediyor. Nissan’ın yeni yazılımı, öncelikle Kuzey Amerika pazarları için ve 2015 model yılı üretimlerinde kullanacağı açıklandı. Ne yazık ki basit bir yazılım gibi görünse de sistem eski şanzımanlara uygulanamayacak. Çünkü yazılımın uygulanması için işletim sistemi ve şanzıman beyninde de değişiklikler gerekecek.

nissan cvt d-step shift logic