Renault’nun kompakt sedanları büyük satış başarısına erişiyor. Elbette bu başarının bir kısmı filo satışlarıyla geliyor ama bu durum Renault’nun makul fiyat karşılığında çok kullanışlı sedanlar üretmedeki başarısını gölgelememeli. Sonuçta günümüzde Megane’ın sedan karoserli versiyonu, bir nesildir Fluence tarafından devralınan bu önemli görevi üstleniyor. Megane Sedan’ın daha önce 1,5 litrelik dizel ve 1,2 litrelik benzinli motora sahip versiyonlarını kullanmıştık. Şimdiki konuğumuzsa 1,6 litrelik dizel motora sahip.

1- Nedir?

Megane ürün ailesinin ülkemizde satılan en güçlü motora sahip üyesi. 1,6 litrelik dizel motoru Nissan Qashqai, Mercedes C Serisi ya da Renault Talisman gibi modellerden tanıdık. Motor, dizel motor üretmek konusunda zaten çok başarılı olan Renault’nun başyapıtlarından biri. Hacim sınıfının en çevik motorlarından biri olmasının yanında çift turbo beslemeye sahip bir versiyonu da 160 HP güç üretiyor. Megane’ın kaputu altındaki versiyonsa daha mütevazi: 130 HP güç ve 320 Nm tork üreten motor yine de oldukça güçlü. Maksimum torkunu 1750 d/d’da üretiyor, nispeten sessiz ve titreşimi de az.

2- Sürüşü nasıl?

Güçlü dizel motor Megane Sedan’da sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor. İkili birbiriyle oldukça uyumlu. Motor esnek yapıya sahip ama 2000 d/d’nın altında tüm gücünü sergileyemiyor. Bu nedenle alt devirlerde yeterince gücü olsa da ani güç üretimine sahip gibi hissettiriyor. Bu durumda Megane Sedan’ın bu motorla aşırı yükselen ağırlının da etkisi var. EDC şanzımanlı 1,5 litrelik dizel motorla bile 1,4 ton çeken Megane Sedan, 1,6 litrelik dizelle 1,5 tonun üzerinde boş ağırlığa sahip. Bu nedenle de sürüş sırasında vites koluyla barışık olmanız ve vites küçültmeye üşenmemeniz gerekiyor. Motorun yüksek çekiş gücü sayesinde Megane hem ilk kalkışta hem de yüksek hızlara tırmanırken oldukça atak hissettiriyor. Vites geçişleri net ve keskin. Megane 4. nesliyle hiç olmadığı kadar atak ve dinamik bir otomobil. Bu durum sedan karoserle de hissediliyor. Önden kayma eğilimi, daha sert süspansiyona ve daha kısa aks mesafesine sahip hatchbacke göre biraz daha erken geliyor ama direksiyonunun netliği ve hızı, geri bildirimleri ya da şasisinin istekli yapısıyla bu, bildiğimiz Renault logolu kompakt sedanlardan çok daha ateşli bir otomobil. Tabii bu noktada bir parantez açmalıyız: 18 inçlik jantlardan uzak durun. Bu jant ölçüsü tüm Megane ailesinin süspansiyon sistemlerinin darbe emiş kapasitesini törpülüyor. 16 inçlik jantlar ideal ama 17 inçlik jantlar da o kadar kötü olmayacaktır. Bu büyük jantlarla Megane’ın konfor kapasitesi sınırlı. İzolasyonun oldukça iyi olması da tek teselli.

3- Tüketimi nasıl?

Büyük güç büyük fedakarlıkla gelir ama dizel motor söz konusu olunca fedakarlık da o kadar da büyük boyutlu olmuyor. Bizim ölçümümüzde tüketim değeri 100 km’de 6,7 litre. Bu tüketim karma kullanıma ait. Uzun yolda tüketim değeri 6,3 litre/100 km’ye kadar rahatça geriliyor, eğer az tüketmek için siz gerilirseniz tüketim değerini 6 litre/100 km’nin altına düşürmek de o kadar zor olmayacaktır. Gelin görün ki şehir kullanımı için 7 litre/100 km’nin altına düşmek o kadar olay olmaz.

4- Diğer özellikleri nasıl?

Eğer paraya kıyıp tam donanımlı bir Megane satın alırsanız modernlikte tavan yapmış bir kokpite sahip olabilirsiniz. Ne yazık ki 8,7 inçlik devasa ekran bizim test araçlarımızın değişmez parçası olsa da, aslında Icon donanım seviyesinde bile opsiyon olarak satılıyor. Bu ekranın yokluğunda Megane kokpitinde bolca plastik yüzey size bakıyor olacak. Bunun dışında kokpitin önemli bir sorunu yok. Ergonomisi iyi, malzeme kalitesi orta düzeyde, işçiliği ithal Renaultlar’a göre çok daha iyi. Arka koltuklarında diz mesafesi geniş ama baş mesafesi daha iyi olabilirdi. Ayrıca alçalan tavan çizgisi nedeniyle arka kapının eğimi de artmış. Bagajın 503 litrelik hacmi yeterli. Yükleme ağzı, eğimli C sütunu tarafından törpülenmiş olsa da zeminin derinliği sayesinde kullanışlılık sorunları minimum düzeyde kalmış.

5- Fiyatı nasıl?

Güçlü motor sadece en üst donanım seviyesiyle geliyor ve fiyatı da günümüz dizel motorlu kompakt sınıf üyeleri skalasında makul bir noktada. Icon donanım seviyesi oldukça zengin ama satın alınabilecek hala 20 bin TL’lik opsiyon olması biraz ilginç.

Renault Megane Sedan fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Aradığınız güçlü ama yine de cüzdanınızda delik açmayacak bir modelse bundan daha uygun bir seçenek bulmanız zor.