Otomobil dünyası önemli bir değişimin arifesinde. Güç kaynakları değişiyor ama tüketici beklentileri yeni şartlarla aynı hızda değişmiyor. Yani enerji depolaması açısından pek çok soruna sahip elektrikli otomobiller, enerji savurganı SUV formatında olmak zorunda. Bunun ara çözümü ise SUV gibi hissettiren ama rüzgarla daha barışık geçiş karoserleri. Yerden yükseltilmiş fastback bunun en güzel örneklerinden bir tanesi ve bu karoser türünü ilerleyen dönemde çok sıklıkla göreceğiz. Peugeot 408 de onlardan biri.

408 adı bize yeni olsa da aslında Peugeot için o kadar da yeni değil. Bir önceki nesil 308’in sedan karoserli versiyonu da 408 olarak anılıyordu. Bu model ülkemize yaklaşmadı bile, Çin için özel olarak geliştirilmişti. Yeni 408 ise, yine bir 308 versiyonu ama bu sefer yukarıda belirttiğimiz gibi sedan değil.

Peugeot 408’e ilk bakış, 308 izlerini izlemeyi zorlaştırıyor. Burun tasarımı oldukça benzer olsa da geri kalan kısımlar tamamen farklı hissettiriyor. Zaten boyutlar da çok farklı: 408’in boyu 4,69 metre ile 4,36 metrelik 308’den 33 cm daha uzun. Aks mesafesi ise 2,79 metre ile bırakın 308’i 3008’den bile ciddi şekilde fazla. Sonuçta 408’in yolda kapladığı alan da heybeti de oldukça etkileyici. Arka tasarımın farklılığı ve yerden yüksek yapıyla birlikte gelen SUV’umsu gövde eklentileri de buna katkıda bulunuyor.

İç mekan doğrudan 308’den alınmış, kaliteli malzemeler, i-Cockpit’in son sürümü ve en yeni bilgi eğlence sistemi ara yüzü ile birlikte geliyor. 308’den bildiğimiz kadarıyla saklama alanları da genel kullanışlılığı da gayet iyi. Arka koltukta diz mesafesinin orta sınıf seviyesinde olması beklenebilir ama tavan konusu biraz muamma. 536 litrelik bagaj hacmi de oldukça iyi.

Peugeot, EMP2 altyapının yeni sürümü üzerinde yükselen 408 için ilk etapta sadece 1,2 litrelik benzinli motoru sunacak, ilerleyen dönemde listeye girecek olansa dizel motor yerine elektrik motoru olacak. 3 silindirli PureTech benzinli motor, 130 HP güç ve 230 Nm tork üretiyor ve gücünü 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. 1,6 litrelik PureTech motor bu otomobile çok yakışırdı ama ne yazık bu yıllanmış motor artık, en azından tek başına kullanıldığı haliyle miadını tamamladı. Örneğin 508 için bazı pazarlara özel üretimler devam edecek ama sadece 225 HP güç üreten versiyonla.

Son olarak Peugeot 408 Türkiye’de iki donanım paketiyle satışa sunuldu. Allure isimli orta-üst donanım seviyesi 1.110.000 TL ve GT isimli üst donanım seviyesi de 1.283.000 TL’lik liste fiyatına sahip. Her iki versiyonda da bütün aktif sürüş yardımcıları standart olarak geliyor. GT donanım seviyesinde Matrix LED farlar, elektrikli bagaj kapağı ve cam tavan gibi donanımlar listeye ekleniyor.