Malumunuz otomobil dünyasını büyük pazarların kanunları yönetiyor. Bu nedenle Avrupa Birliği’nin aldığı kararlar bizi de yakından ilgilendiriyor. Onların çevreye verdiği önem sayesinde bugün devasa modellerin kaputu altında hacmi 1,6 litreden küçük motorlar yatıyor. Ve önümüzdeki dönemde de emisyon normları biraz daha sıkılaştırılıp daha az yakıt tüketip çevreyi daha az kirleten motorlar görmeye devam edeceğiz. Eylül ayı itibariyle bu normlardan Euro 6’ya başlamış bulunuyoruz.

VW Grubu çatısı altındaki üreticiler bu değişimden nasibini alarak Euro 6 normunu karşılayan motorlara geçiş yaptı. Bu da beraberinde bir çok modelde küçük değişiklikler getirdi. Aslında bu değişiklikler ömrünün ortasında olan ve Avrupa öncelikli üretilen modelleri etkiliyor. Çünkü yeni modeller zaten Euro 6 uyumlu motorlarla tanıtıldı ve VW Jetta gibi Avrupa dışında üretilen ve Avrupa’da pazarlanmayan modeller Euro 5 motorları kullanmaya devam ediyor.

Değişikliklere gelirsek, VW Golf, Seat Leon, Skoda Rapid ve Octavia gibi modellerde kullanılan 1,2 litrelik TSI motorun gücü 105 HP’den 110 HP’ye yükseldi. Benzer modellerde kullanılan 1,6 litrelik dizelin gücü de aynı şekilde 105 HP’den 110 HP’ye yükseldi. 1,4 litrelik TSI’ın 122 HP güç üreten versiyonu uzun zamandır zaten kullanılmıyordu ve neredeyse bütün modellerde 125 HP güç üreten versiyona geçilmişti. Aynı motorun güçlü versiyonunun güç çıkışıysa 140 HP’den 150 HP’ye yükseldi. Bunun yanında Skoda Yeti’de artık 1,6 litrelik dizel motor sunulmuyor. Ne yazık ki Euro 6 normuna uygun dizel motor üretimi tüm talebi karşılayacak kadar yüksek değil ve Yeti de bu nedenle en çok sevilen motorundan mahrum kalıyor. 1,6 litrelik dizelin küçük sınıf modellerde kullanılan ve 90HP güç üreten versiyonu VW Polo’nun makyajı sonrasında yerini 1,4 litrelik dizele bırakmıştı. Artık Skoda Rapid, Rapid Spaceback ve Seat Toledo da 1,4 litrelik yeni dizel motora geçiş yaptı. Bunun yanında Rapid ve Rapid SB’de 1,6 litrelik motorun 115 HP güç üreten bir versiyonu hala sunuluyor. Daha da kafa karıştırıcı şekilde VW Golf’ün baz dizel motoru 90 HP güç üreten bir 1,6 litrelik makine. Son olarak Seat Ibiza’da yeni geliştirilen 1,0 litrelik TSI’ın 110 HP güç ve 200 Nm tork üreten versiyonu sadece DSG şanzımanla birlikte sunulmaya başlandı.