Zaman değişiyor, doğal olarak Dacia da bu değişime ayak uyduruyor. Bu değişimin parçalarından bir tanesi de markanın kimliğiyle ilgili. 2021 ortalarında markanın yıllanmış logosu değiştirildi. Bu değişim kimi yerlerde etkisini hemen gösterdi; kurumsal dokümanlar ve internet siteleri gibi. Kimi yerlerdeyse dönüşüm biraz daha gecikmeli yaşandı; bayi giydirmeleri için düğmeye 2022 başında basıldı. Fakat modeller üzerinde bu yeni logo hiç görülmedi. Öyle ki Duster’ın makyajı yeni logonun açıklanmasından sonra yapılsa da otomobilin üzerinde eski logolar yer almaya devam etti. Hatta yepyeni bir model olan Jogger da bundan bir kaç ay önce eski logoyla tanıtıldı. Şimdiyse tüm modellerin üzerindeki tüm logolar değişiyor. Logo dönüşümleri konusunda garip yaklaşımlar görmüştük (ızgarasında yeni logo direksiyonunda eski logo bulunan Fiat modelleri gibi) ama çok iyilerini de (Kia’nın yeni logosunu tüm ürün gamına anında uygulaması gibi) gördük. Dacia’nın ki garip yaklaşımlar arasında sayılabilir.

Bunun nedeni tabii ki belli, örneğin Avrupa’daki Jogger müşterilerini düşünelim. Otomobilleri daha 6 ayını doldurmadan makyajlandı. Türkiye’deki makyajlı Duster müşterileri için de benzer bir durum var. Bu araçların ikinci el değerleri için haberler çok iyi olmayabilir.

Yeni logonun sorunu eskisinden çok farklı olması ve klasik logo standartları yerine sanki bir tasarım öğesi gibi uygulanması. D ve C harflerinden oluşuyormuş gibi görünen simetrik logo, burun tasarımında çift krom çıtayla bütünleşiyor. Dahası bu yeni logo ızgara ve jant göbekleri dışında da pek kullanılmıyor. Modellerin arkasında ve direksiyon göbeklerinde Dacia yazısı yeni bir yazı stiliyle yer alıyor.

Dacia’nın açıklamasına göre 16 Haziran 2022 itibariyle tüm üretimler bu yeni logoyla yapılacak. Bu da araçların Türkiye’ye sonbahar aylarında geleceği anlamını taşıyor olmalı.