Subaru’nun motorsporları bölümünün ünü çok büyük. Bugünün Subaru markasının oluşmasında büyük katkısı bulunan STI, Subaru’nun motorsporları etkinliğinde başrolde olmanın yanında seri üretim modellerinin içindeki gücü ortaya çıkartmak üzerine de uzman. STI bugüne kadar egzoz sesiyle büyüleyip performansıyla insan sınırlarını zorlayan modeller geliştirdi. Yeni çağ ise daha fazla verimlilik ve daha az egzoz gazı içeriyor. Hal böyle olunca performans modellerinin de devri bitmiş gibi. STI ise tam tersi yönde düşündüğünü Tokya Otomobil Fuarı’nda sergilediği iki konseptle gösterdi.

STI’ın yeni çağına en büyük vurguyu getiren konsept olan E-RA, isminin verilmesinden itibaren hedefini belirlemiş bir model. E-RA ismi hem İngilizce “Çağ” kelimesini karşılıyor hem de Electric-Record Attempt yani Elektrikli Rekor Denemesi kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Hedeftekiyse pek öyle normal bir yarış pisti değil. Almanya’nın Nürburg şehri yakınlarındaki Nürburgring Pisti’nin meşhur Kuzey Parkuru yani Nordschleife. 20 km’den daha uzun, 154 viraja sahip bu “halka açık paralı yol”, otomotiv dünyası açısından modern zamanların en önemli şövalyelik merkezi. Nürburgring Nordschleife’de elde edilecek bir rekoru bu kadar değerli yapansa pistin normal bir pistten farklı özellikler göstermesi. Normal bir pistte karşılaşacağınız en önemli farklılık yükseklik olurken, Nordschleife’de farklı zeminlerden farklı eğimlere hatta kimi zaman farklı iklimlerin neden olduğu asfalt ısılarına kadar değişkenlik söz konusu.

Bütün bunlara uyum sağlayıp 400 saniyelik, yani 6 dakika 40 saniyelik rekora ulaşması için E-RA, STI’ın Subaru ile serüveninde edindiği tüm bilgi birikimine ihtiyaç duyacak. Çünkü Subaru’nun 4 tekerlekten çekiş uzmanlığı böyle bir pist için gerçekten önemli. E-RA’nın toplamda 1088 HP (800 kW) güç üreten 4 elektrik motoru 60 kW/s’lik lityum-iyon pilden güç alıyor. Bu motorlar, yüksek devir çevirebiliyor, doğrudan tekerleğe bağlılar ve her birinin kendi akım çeviricisi ve aktarma dişlisi bulunuyor. Bu sayede Subaru’nun ve STI’ın uzmanlaştığı torkla yönlendirme en üst seviyeye ulaştırılıyor. Her bir tekerleğe, anlık tutunma kabiliyetleri ve sürücünün yönlendirme emrine göre farklı oranlarda tork iletilebiliyor. STI’ın öncelikli amacı sürüş keyfi, rekor da bunun sonucunda elde edilecek bir ödül.

E-RA’nın rekor denemesi 2023 yılı için planlanıyor. Yani Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilenen sıradan bir gösteri otomobilinden çok daha fazlası.

Malum STI pist rekorlarının yanında yol araçlarının güçlü versiyonlarından da sorumlu ve elektrikli gelecekte de bu değişmeyecek. Tokyo’da sergilenen Subaru’nun tamamen elektrikli ilk modeli olan Solterra’nın STI versiyonu da bunun en azından görsel kısmını kanıtlıyor. Bir STI’ın görüntüsünün Solterra üzerindeki etkilerini izlemek için tasarlanan konsept otomobil, elektrikli geleceğin STI dokunuşlarıyla nasıl tutkulu hale gelebileceğinin kanıtı. Büyük tavan spoileri, kırmızı gövde eklentileri ve STI’a özgü detaylarıyla bu Solterra farklılığı ve heyecanı sevenlere sesleniyor.