Hemen konseptin adına bakıp Toyota’yı yine isim bulmakta bile zorluk çekmekle suçlamayacağız. Zira bu isim yakın gelecek için büyük umut vaadeden bir aileyi temsil ediyor. GR, yani Gazoo Racing, Toyota’nın motorsporları bölümünün kısaltması bu ailenin de adlandırmasında temel oluşturacak. Bu ailenin ilk üyesi Yaris GRMN (Gazoo Racing Maisters of Nurburgring) adını taşıyan ve 210 HP güç üreten superchargerlı 1,8 litrelik motora sahip bir Yaris versiyonuydu. Bu takıyı taşıyan modeller artacak ama karşımızdaki konsept onlardan biraz daha farklı.

GR HV, basitçe günümüz GT86’sının ya da son makyaj sonrası adlandırıldığı ekliyle 86’nın yeni nesli olacak. Otomobilin tasarımı tıpkı 86 gibi biraz 90’lar havasında, Targa tavanlı, sanki çevresini hiç umarsamıyormuş gibi ve siyah. Dahası kimi detaylarını da hidrojen yakıtlı Mirai’den almış gibi görünüyor. Boyu 4,39 metre ve teknik bilgilerimiz burada bitti. Model hibrit güç kaynağına sahip olacak ve önden motorlu arkadan çekişli olacak. Ayrıca aktarma da bir otomatik şanzıman üzerinden yapılacak.

Peki bu sıradan konsept için bu kadar heyecan niye? Zira Toyota yapması gerekenden fazlasının beklendiğinin farkında ve hibrit motorlu bir coupe için bile sıradanlıktan uzak olması gerekiyor. Bunun için de otomatik şanzımana bir manuel seçim modu eklenmiş. Bunun neresi ilginç diyorsanız sıkı durun: Bu manuel seçim modunun H biçimli yolları olacak. Yani tıpkı bir manuel şanzıman gibi yollara sahip bir kolla seçim yapılabilecek. Buradaki sorun otomatik bir şanzımanın sürücünün farklı vites beklentilerine nasıl karşılık verebileceği, yani sürücü 5. viteste ağır ağır ilerlerken bir anda 2. viteste gazlamaya karar verirse otomatik bir şanzıman buna nasıl ayak uydurur? Bu sorunun cevabı da CVT şanzımanda gizli. Sonuçta CVT şanzıman vites oranı bulmak için mekanik birleştirme işlemi yapmak zorunda değil ve sadece kayışını belirlenen konuma getirmesi yeterli. Böylece de manuel seçimler için gereken beklentisiz hıza erişilmiş olabilir. Beklentisiz buradaki kilit özellik, zira bir sonraki vitesin seçilmesini bekleyen bir çift kavramalı çok hızlı olabilir ama bir insanın vites koluyla doğrudan yapacağı ve pek anlam içermeyen seçimlere karşılık vermesi yine de uzun sürecektir.

GR HV Sports şimdilik sadece bir konsept ve dahası Japon pazarı öncelikli olacak gibi görünüyor. Zaten GR markası da bu zamana kadar Uzakdoğu’yla sınırlı bir erişime sahipti ama bu değişti. Yani GR HV’nin bizim taraflara gelmesi de imkansız değil.