Egea Türkiye pazarını resmen domine etti. Ekonomik gidişatın rüzgarını da arkasına alan yerli gururumuz, mücadele ettiği her sınıfta zirveye oynuyor. Bu başarıda modelin içeriği kadar pazarlama stratejisi de elbet etkili. Dahası Fiat Egea için çalışmayı da bırakmıyor. Geçtiğimiz sene gelen makyaj operasyonuyla ürün gamına eklenen yerden yükseltilmiş Cross versiyonu, daha zengin donanım seçenekleri ve yeni emisyon normlarına uygun motorlar Egea’nın itici gücü oldu. Fakat bu operasyon hep ileri gidiş anlamına gelmedi; Egea tüm otomatik şanzıman seçeneklerini kaybetti. Bugünse Egea’nın ikini baharının ikinci perdesi açıldı. Hem dizel motora otomatik şanzıman seçeneği tekrar geldi, hem Cross’a station wagon gövde seçeneği eklendi hem de hibrit versiyon tanıtıldı. Egea yerini korumakta kararlı, peki bu versiyonlar neler getiriyor. Devam etmeden önce, Fiat Egea Cross Wagon Hybrid sürüş videosu için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Video izleme havanızda değilseniz devamı da biraz daha aşağıda.

 

Konuya dizel/otomatikle başlayalım. Arkım 120 HP yerine 130 HP güç üreten dizel motor, eskiden olduğu gibi çift kuru kavramalı ve 6 oranlı bir otomatik şanzımanla alınabiliyor. Performans konusunda eski halini devam ettiren ikili, tüketim konusundaysa büyük yol katetmiş. Yeni emisyon kuralları sayesinde tüketimin eski versiyonu göre 100 km’de 1,5-2 litre daha az gerçekleşmesi akaryakıt fiyatlarının yükselişini izlediğimiz şu dönemde çok kıymetli.

Cross için gelen yeni seçenek olan Cross Wagon da ilginç bir seçenek. Bugüne kadar Audi ve Volvo gibi markaların egemenliğindeki yerden yükseltilmiş station wagonlar kervanına katılan Cross Wagon, temel olarak HB karoserli kardeşinin gövde eklentileri ve süspansiyon modifikasyonlarına sahip. Bir sedan ülkesinde kullanışlılığı ve görüntüsüyle öne çıkabilecek mi göreceğiz ama ele güne hesap verme derdinde olmayanlar için çok cazip bir seçenek olduğu aşikar. Süspansiyon sisteminin çalışması gayet başarılı ve gelen sürüş özellikleri de sınıfı için iyi denilebilir.

Son ve en ilginç haber de hibrit versiyon. Yeni geliştirilen 1,5 litre hacimli benzinli motor, 15 kW’lık bir elektrik motoru ve 48V elektrik sistemi üzerinde beslenen 0,77 kW/s’lik bir pille destekleniyor. Bütün bunlar bir mild-hibritin habercisi ve Fiat’ın Hybrid takısını abartılı kılıyor. Fakat kullanımda bazı farklılıklar var. Öncelikle elektrik motoru, Getrag’dan alınan çift ıslak kavramalı şanzımanın içinde yer alıyor. Bu sayede de tekerleklere bir aracı olmadan bağlanma şansına sahip. Bu sayede de, küçük elektrik motoru aracı tek başına hareket ettirebiliyor. Park manevralarında, sıkışık trafikteki küçük ilerlemelerde ya da düşük hızlı ilerlemelerde sadece elektrik motoru kullanılabiliyor. Bunların hepsi mild-hibrit yerine standart hibrit özellikleri. Tabii beklentiyi büyük tutmamak lazım, bütün bu elektrikli ilerlemeler için hem  gaz pedalına hassas basmak gerekiyor hem de zeminin büyük oranda düz olması. Sonuçta 15 kW ile dünyayı döndürmeyi beklememek lazım. Sonuç itibariyle Egea Hybrid, özellikle şehir kullanımında etkili olma iddiasına sahip. Tüketim değerini 100 km’de 5 litre gibi seviyelere çekmek mümkün. Öbür tarafta, motor 130 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor, çift kavramalı otomatik şanzımanla uyumu gayet iyi ve performans açısındansa kesinlikle başarılı. En büyük sorunsa dizel/otomatik kardeşine göre 40 bin TL yüksek olan satış fiyatı.

Fiat fiyat listesi için tıklayın.