PSA’nın Opel’i almasından çok önce başlayan bir işbirliği, satın alım bittikten sonra meyvesini veriyor. Peugeot ve Citroen’in kompakt sınıf üyeleri için kullandığı EMP2 altyapı ve genel olarak 3008 tekniği, Opel markası altında Grandland X ile hayat buldu ve bu model kısa süre içinde ülkemizde de satışa sunulacak. ama ondan önce fiyatlar açıklandı. Her ikisi de PSA imzalı 1,2 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlarla satışa sunulacak olan Grandland X, ilk etapta Enjoy ve Excellence isimli donanım seviyelerine sahip olacak. Bu motorların her ikisi de EAT6 otomatik şanzımanla satın alınabilecek. Fiyatlandırma şu şekilde yapılmış:

·         Grandland X Enjoy 1.2 Benzinli Manuel – 123 bin 600 TL

·         Grandland X Enjoy 1.2 Benzinli Otomatik – 143 bin 100 TL

·         Grandland X Enjoy 1.6 Dizel Manuel – 146 bin 100 TL

·         Grandland X Enjoy 1.6 Dizel Otomatik – 157 bin 100 TL

·         Grandland X Excellence 1.2 Benzinli Manuel – 148 bin 900 TL

·         Grandland X Excellence 1.2 Benzinli Otomatik – 159 bin 900 TL

·         Grandland X Excellence 1.6 Dizel Manuel – 166 bin 400 TL

·         Grandland X Excellence 1.6 Dizel Otomatik – 177 bin 400 TL

Bu donanım seviyelerine ilerleyen dönemde Ultimate isimli en üst donanım seviyesi de eklenecek. Donanımların detaylarıyla ilgili bilgi henüz yok ama Excellence donanım seviyesinde adaptif hız sabitleyici ve sürüşe duyarlı AFL LED farların standart olacağı ilk açıklamaya dahil edilmiş.

 

Fiyatlara baktığınıza göre asıl konuya geri dönebiliriz. Grandland X, Opel’in PSA Grubu’na satışının daha tohumları bile atılmadan önce başlayan bir işbirliği neticesinde Peugeot 3008 temelleri üzerinde geliştirilmiş bir kompakt crossover. Peugeot 3008 crossover sınıfındaki dengeleri tamamen değiştirmiş bir model olduğu için Grandland X’i de şimdiden gelmiş geçmiş en başarılı Opel crossoverı ilan edebiliriz. Zaten Crossland X’e kadarki modeller çıtayı pek yükseğe taşımadığı için bu konuda içimiz rahat.

 

Malumunuz bu sayfalarda tasarım hakkında pek fazla atıp tutmayız ama Grandland X’in tasarımında beklediğimizden daha fazla 3008 izi görmek sizi şaşırttı. Haklarını yemeyelim Opel tasarımcıları yan gelip yatmak yerine maaşlarını hakedecek kadar çalışmış; Grandland X’in tüm panelleri 3008’den farklı. Fakat tasarımın baskınlığından olsa gerek kaput çizgisi ve profilin genel hatları gibi detaylarda 3008’in gölgesi hala gözlenebiliyor. Yoksa Opel yan sinyalleri dikiz aynasından çamurluğa indirecek kadar ayrıntılı bir çalışma yapmış.

 

Grandland X’in 4,47 metrelik boyu 3008’den çok az daha uzun ama 2,67 metrelik aks mesafesi birebir aynı. Bu haliyle iç mekanında sunduğu alanların da Fransız rakibiyle benzer olması bekleniyor. 514 litrelik bagaj 3008’in 520 litrelik bagaj hacminin biraz gerisinde olsa da yine de yeterince geniş. İç mekana değinmişken; Peugeot pek çok şeyi Opel’le paylaşmış ama devrimsel kokpit tasarımını kendine saklamış. Opel ise son dönem modellerinde kullandığı klasik tasarımlı kokpitini Granland X’e taşımış. Büyük bir bilgi-eğlence ekranı etrafında kurulan kokpit, güncel diğer Opel modelleri gibi albeniden uzak ama kaliteli görünüyor.

Grandland X’in kaputu 1,2 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motor sunulacak. Benzinli motor 130 HP güç ve 230 Nm tork üretecek ve istenirse 6 vitesli otomatik şanzımanla alınabilecek. Dizel motorsa 120 HP güç ve 300 Nm tork üretecek ve aynı şekilde istenirse otomatik şanzımanla satın alınabilecek. Bu otomatik şanzımanların tıpkı motorlar gibi Peugeot’dan alınacak olması da günün en güzel haberlerinden biri.

Opel Grandland X Opel Grandland X