Jeep Wrangler’ın tarihi gayet basit. İkinci Dünya Savaşı’nda ABD ordularının her türlü arazide ilerleyebilecek bir araca ihtiyacı varmış ve Willys de bugün Jeep Wrangler olarak bildiğimiz aracı sunmuş. Bu tabii ki sadece genel bir çerçeve, hikaye çok daha süslü. Ama ilginç kısım tarih bilgisi değil, aynı aracı pek çok farklı üretici üretmiş. Hatta Ford markasıyla üretilenler Willys markasıyla üretilenlerlerden o kadar da az değildi. Sonuçta bu marka haline gelmiş ikonik aracı sahiplenen Jeep oldu. Wrangler son büyük savaştan bu yana 4. kez güne uyarlandı.

Yeni nesil tasarım anlamında atalarının izinden gidiyor. Fakat daha modern farlar, daha kibar tamponlar gibi detaylar da dikkat çekici. Gerçi bunlar biraz modifiyecilerin elinden çıkanları andırıyor ama olsun. İç mekanda da daha kaliteli ve daha teknolojik bir kokpit bizleri bekleyecek.

Jeep modelin tam tanıtımını 29 Kasım’da yapacak. O güne kadar elimizde sadece bir kaç detayla ilgili bilgi var. Örneğin yeni Wrangler’ın günümüzdekinden daha çeşitli açık hava seçenekleri olacakmış. Güncel nesilde sunulan, teoride çıkartılabilen ama pratikte çıkartılmaması tavsiye edilen ağır hardtop tavanın yerini, yeni nesilde daha kullanışlı bir sistemin alması hoş olabilir. Bunu yanında tavan seçenekleriyle birlikte kapı çerçeveleri ve ön camlar da değişecekmiş. Yani muhtemelen gerçek tavanlı ve gerçek izolasyonlu bir Wrangler versiyonu da söz konusu olacak. Motor seçenekleri arasında 2,0 litrelik benzinli bir motorun yanında 3,0 litrelik dizel motorun da yer alacağı sızan bilgilerden. Bu motorların 8 vitesli otomatik şanzımanla (dizelle birlikte 9 vitesli gelebilir) geleceği de duyumlarımız arasında. Bu sayede Wrangler ülkemizde avantajlı fiyat seviyesine inebilecek. Zira günümüzde Wrangler yerine bir çok büyük SUV arasından seçim yapmak mümkün.