Mini sınıf ne yazık ki ülkemizde pek talep görmüyor. Zira yüksek vergiler nedeniyle otomobil satın almak her halükarda pahalı bir iş ve hal böyle olunca da tüketiciler zor kazandıkları parayı yeni ama küçük bir otomobil yerine her türlü ihtiyaçlarını görebilecek büyülükte ikinci el araçlara yatırmayı uygun görüyor. Fakat bu durum şimdiye kadar i10’un başarısını durdurmadı. Hyundai i10 sınıfının en başarılı modeli olmanın yanında küçümsenmeyecek satış rakamlarına da sahip. Yeni nesil de bu başarıyı devam ettirme iddiasında.

Detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım: Yeni nesil Hyundai i10 ülkemizde satışa sunuldu. 1,0 litrelik benzinli motor, 5 vitesli manuel şanzıman ve Jump isimli baz donanım seviyesiyle fiyatı 108.300 TL’den başlayan i10, 1,2 litrelik benzinli motor, otomatikleştirilmiş şanzıman ve Elite isimli donanım ve çift renkli gövdesiyle 127.400 TL’ye çıkan fiyatlara sahip. Jump isimli baz donanım, baz donanımlığın hakkını veriyor. Sadece ön havayastıkları, 3,8 inçlik monokrom ekranlı müzik sistemi, 60:40 oranlı katlanan arka koltuk sırtlıkları ve 14 inçlik sac jantları muhtemelen durumu özetler. Style isimli orta donanım seviyesinde listeye 8 inçlik multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto, arka park sensörleri ve 15 inçlik alaşım jantlar dahil oluyor. Ne yazık ki yan ve perde havayastıklarını satın almak için Elite isimli en üst donanım seviyesini satın almanız gerekli. Böylece ön kol dayanağı, geri görüş kamerası ve 16 inçlik jantlar gibi donanımları da almış oluyorsunuz.

Yeni nesil Hyundai i10 fiyat listesi için tıklayın.

Yeni nesil Hyundai i10 broşürü için tıklayın.

Fiyatları öğrendiğimize göre bu parayı neye ödeyeceğimizi öğrenmenin vaktidir. Yeni i10’a ilk bakış modelin evrim geçirdiğini gösteriyor. Ebatlarda da çok fazla değişim yok. i10’un tavanı 20 mm alçalırken genişliği de 20 mm artmış. Bu değerler hem i10’un yerde kapladığı alanı genişletiyor hem de göze yere daha sağlam basar gibi görünmesini sağlıyor. Burun dışında C sütunundaki i10 yazısı ya da çift gövde rengi gibi detaylar da i10’un eğlenceli karakterini dışa vuruyor. Aks mesafesindeki 4 cm’lik artışsa bunlardan çok daha önemli. Bu sayede i10 manevra avantajını korurken arka koltuk diz mesafesi konusunda avantaj elde etmiş.

İç mekandaki gelişim çok daha belirgin. Muhtemelen genel malzeme kalitesi selefiyle benzer durumdadır ama ön plandaki yerlerde çok daha farklı malzemeler kullanılmış. Bunlar genel geçer kalite etkili malzemeler yerine i10’un tarz sahibi kişiliğini vurgulamak için kullanılan ilginç seçimler. Bu detaylardan bağımsız incelendiğinde i10’un ağırbaşlı tavrını hala koruduğu söylenebilir. Büyük dokunmatik ekran, okunaklı göstergeler ve yüksek konumlu vites kolu kokpitin diğer elemanları. Boyutlar çok değişmeyince arka koltuklarda sunulan ve yeterli kabul edilebilecek diz mesafesinin en azından koruduğu düşünülebilir. 252 litrelik bagaj hacmi de kimi küçük sınıf üyeleriyle rekabet edecek kadar iyi.

i10’un kaputu altında şimdikinden çok farklı olmayan bir motor yelpazesi yer alacak. 1,0 litre hacimli ve 3 silindirli atmosferik benzinli motor, 67 HP güç ve 96 Nm tork üretiyor. 1,2 litre hacimli ve 4 silindirli atmosferik benzinli motorsa 84 HP güç ve 118 Nm tork üretiyor. Her iki motor da 5 vitesli manuel şanzımanın yanısıra yine 5 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzıman AMT ile de alınabilecek.