Mini sınıf ne yazık ki ülkemizde pek talep görmüyor. Zira yüksek vergiler nedeniyle otomobil satın almak her halükarda pahalı bir iş ve hal böyle olunca da tüketiciler zor kazandıkları parayı yeni ama küçük bir otomobil yerine her türlü ihtiyaçlarını görebilecek büyülükte ikinci el araçlara yatırmayı uygun görüyor. Fakat bu durum şimdiye kadar i10’un başarısını durdurmadı. Hyundai i10 sınıfının en başarılı modeli olmanın yanında küçümsenmeyecek satış rakamlarına da sahip. Yeni nesil de bu başarıyı devam ettirme iddiasında.

Tasarımına ilk bakış modelin evrim geçirdiğini gösteriyor. Ebatlarda da çok fazla değişim yok. i10’un tavanı 20 mm alçalırken genişliği de 20 mm artmış. Bu değerler hem i10’un yerde kapladığı alanı genişletiyor hem de göze yere daha sağlam basar gibi görünmesini sağlıyor. Burun dışında C sütunundaki i10 yazısı ya da çift gövde rengi gibi detaylar da i10’un eğlenceli karakterini dışa vuruyor.

İç mekandaki gelişim çok daha belirgin. Muhtemelen genel malzeme kalitesi selefiyle benzer durumdadır ama ön plandaki yerlerde çok daha farklı malzemeler kullanılmış. Bunlar genel geçer kalite etkili malzemeler yerine i10’un tarz sahibi kişiliğini vurgulamak için kullanılan ilginç seçimler. Bu detaylardan bağımsız incelendiğinde i10’un ağırbaşlı tavrını hala koruduğu söylenebilir. Büyük dokunmatik ekran, okunaklı göstergeler ve yüksek konumlu vites kolu kokpitin diğer elemanları. Boyutlar çok değişmeyince arka koltuklarda sunulan ve yeterli kabul edilebilecek diz mesafesinin en azından koruduğu düşünülebilir. 252 litrelik bagaj hacmi de kimi küçük sınıf üyeleriyle rekabet edecek kadar iyi.

i10’un kaputu altında şimdikinden çok farklı olmayan bir motor yelpazesi yer alacak. 1,0 litre hacimli ve 3 silindirli atmosferik benzinli motor, 67 HP güç ve 96 Nm tork üretiyor. 1,2 litre hacimli ve 4 silindirli atmosferik benzinli motorsa 84 HP güç ve 118 Nm tork üretiyor. Her iki motor da 5 vitesli manuel şanzımanın yanısıra yine 5 vitesli otomatik şanzımanla da alınabilecek.

Yeni nesil Hyundai i10’un yıl sona ermeden piyasaya sunulması bekleniyor.