Suzuki’yi nasıl bilirsiniz? Muhtemelen bu haberi görene kadar adı aklınızdan bile geçmemiştir. Ne yazık ki ülkemizde uzun bir pasif dönem yaşayan Japon üretici, bu sırada VW Grubu’yla ortaklığın kıyısından döndü ve bekleme süresi de uzadıkça uzadı. Sonuçta Suzuki’nin Türkiye temsilciliği artık Doğan Holding bünyesinde ve bu da doğal olarak eskisine göre daha aktif bir pazarlama stratejisi izleneceğini gösteriyor.

Detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım: Suzuki Swift’in yeni nesli satışa sunuldu. Sadece ,2 litrelik Dualjet motorla piyasaya sunulan Swift, 5 vitesli manuel ya da CVT şanzımanla satın alınabilecek. Manuel şanzımanlı versiyon GL isimli baz donanım seviyesine sahipken CVT şanzımanlı versiyonsa GLX isimli nispeten daha zengin donanım seviyesiyle satılacak. Baz donanım seviyesi 6 havayastığına sahipken GLX’te listeye anahtarsız giriş sistemi, 9 inçlik ekran, LED farlar gibi donanımlar da dahil oluyor. GL donanım seviyesi ve Manuel şanzımanla 90 bin TL’den başlayan fiyatlar, GLX donanım seviyesi ve CVT şanzımanla 106 bin 500 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Şimdi dönelim asıl konumuza. Swift, yani Suzuki’nin küçük sınıftaki üyesi yeni nesliyle karşımızda. Son 2 nesilde Almanlar’ı kıskandıracak bir tutuculukta yapılan nesil değişimleri aynen sürüyor. Otomobilin genel hatları selefini hatırlatıyor ama taze göründüğü de gerçek. Tasarımdaki en ilginç detay arka kapı kolu. Gariplik konusunda Toyota C-HR’ın arka kapı koluyla yarışacak kadar saçma bir yerleşime sahip.

Otomobilin iç mekanı büyük bir ekran ve genel bir sadelikle tasarlanmış. Boyutlar gibi detaylar henüz açıklanmadı ama Swift’in alan sunumu konusundaki başarısının devam ettirileceğini beklemek sürpriz olmaz.

Motor kaputu altında önemli yenilikler var. 1,2 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motorun yanısıra turbo beslemeye ve 1,0 litrelik hacme sahip yeni bir motor geliyor. Bu motor 6 vitesli otomatik şanzımanla da sunulacak ve kaputu altında yer aldığı modellere Swift RS adını verecek.