Ve işte karşınızda: Yeni nesil Suzuki Swift

Suzuki ülkemizde yeniden yapılanma sürecinde ve bu nedenle de yeni modeller büyük önem taşıyor. Swift, markanın hacim modellerinden biri olmak için yenilendi.
27 Aralık 2016

Suzuki’yi nasıl bilirsiniz? Muhtemelen bu haberi görene kadar adı aklınızdan bile geçmemiştir. Ne yazık ki ülkemizde uzun bir pasif dönem yaşayan Japon üretici, bu sırada VW Grubu’yla ortaklığın kıyısından döndü ve bekleme süresi de uzadıkça uzadı. Sonuçta Suzuki’nin Türkiye temsilciliği artık Doğan Holding bünyesinde ve bu da doğal olarak eskisine göre daha aktif bir pazarlama stratejisi izleneceğini gösteriyor.

Şimdi dönelim asıl konumuza. Swift, yani Suzuki’nin küçük sınıftaki üyesi yeni nesliyle karşımızda. Son 2 nesilde Almanlar’ı kıskandıracak bir tutuculukta yapılan nesil değişimleri aynen sürüyor. Otomobilin genel hatları selefini hatırlatıyor ama taze göründüğü de gerçek. Tasarımdaki en ilginç detay arka kapı kolu. Gariplik konusunda Toyota C-HR’ın arka kapı koluyla yarışacak kadar saçma bir yerleşime sahip.

Otomobilin iç mekanı büyük bir ekran ve genel bir sadelikle tasarlanmış. Boyutlar gibi detaylar henüz açıklanmadı ama Swift’in alan sunumu konusundaki başarısının devam ettirileceğini beklemek sürpriz olmaz.

Motor kaputu altında önemli yenilikler var. 1,2 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motorun yanısıra turbo beslemeye ve 1,0 litrelik hacme sahip yeni bir motor geliyor. Bu motor 6 vitesli otomatik şanzımanla da sunulacak ve kaputu altında yer aldığı modellere Swift RS adını verecek.

Swift’in güvenlik donanımları da çağa uygun hale geliyor. Güvenlik paketi dahilinde adaptif hız sabitleyici, otomatik acil durum freni ve otomatik uzun farlar gibi donanımlar geliyor.

Yeni nesil Swift’in Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtılması ve sonrasında da satışa sunulması bekleniyor.