Volvo’nun Çinli Geely’e satılmış olması, güvenilirlik konusunda zirvedeki yerini uzun zamandır koruyan üretici için zor zamanları işaret ediyor. Bu haberi duyan herkesin aklında “Volvo Çinli mi oldu?” sorusu yatıyor. Bu sorunun cevabını zaman içinde göreceğiz ve belki de Geely İsveçli olacaktır ama kasasına giren taze paranın Volvo’nun ürün geliştirme bölümüne çok iyi geldiği hemen anlaşılıyor. 2006’da tanıtılan ve bugüne kadar geçirdiği pek çok küçük değişiklikle 8. üretim yılını doldurmaya hazırlanan S80 bile bu değişimi hissediyor. Orta-üst sınıfa dahil iri sedan, yeni geliştirilen motor ve şanzımanla adeta gençlik iksiri içmiş gibi hissettiriyor.

volvo s80 d4

1- Nedir?

Volvo’nun orta-üst sınıfta Audi A6, BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi gibi modeller karşısında yer alan sedanı. 4,86 metre uzunluğa ve 2,84 metre aks mesafesine ve 480 litrelik bagaj hacmine sahip. Volvo’dan beklendiği gibi pazarda uzatmaları oynuyor ve kendinden sonra tanıtılan rakipleri yenilenmek üzereyken hala bu yolda bir işarete sahip değil. Fakat Volvo bu konuda hassas davrandı ve neredeyse her model yılında S80 üzerinde küçük değişiklikler yaptı. Sonuç olarak güne uygun bir model olarak hayatına devam ediyor.

2- Yeni motor nasıl?

Önce yeni motorun öneminden bahsedelim. Yeni motor, gelecekte tüm Volvo modellerinde kullanılacak olan Drive-E ailesinin üyesi. Önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sunulması beklenen XC90 da bu motorun daha güçlü versiyonuyla satışa sunulacak. Yerini aldığı motordan en önemli farkı 5 yerine 4 silindirli olması. Bunun dışında çok daha modern teknolojiye sahip. Örneğin enjektörlerde normal bir basınç sensörü yerine geri basıncı ölçen bir çip yeri alıyor ve yakıt bu çipten gelen bilgiye göre püskürtülüyor. Böylece her bir enjektörün kendi bilgisayarı olması ve bu sayede de sadece gerektiği kadar püskürtme yapabilmesi sağlanmış. Bu modern motor, D4 logosu altında 181 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Bu veriler yerini aldığı 5 silindirli motor için de çok uzak değildi. Fakat bu verilere ulaşma şekli bambaşka. Bundan 6-7 yıl önce çok etkileyici olan 5 silindirli dizel motor günümüz için fazlasıyla titreşimli ve gürültücüydü. Yeni motorsa varlığını unutturacak kadar titiz çalışıyor. Motorla otomatik şanzımanın uyumu çok yüksek. Böylece ilk kalkış anından itibaren çekiş gücünün yüksekliği de motorun başarılı çalışma karakteri de kendini gösteriyor. Vites değişimleri pürüzsüz ve 1,76 tonluk S80 yüksek hızlara çıkarken asla tereddüt etmiyor. Uzun lafın kısası, yeni motor/şanzıman ikisiyle Volvo alkışı hakediyor.

volvo s80 d4

3- Tüketim nasıl?

Eğer sakin kullanmayı sevenlerdenseniz şaşırtıcı derecede düşük olabiliyor. Sabit hızlı bir otoyol kullanımında biz göstergede 6,1 litre/100 km’lik değer gördük ki bu seviye düne kadar 1,6 litrelik dizellere sahip kompakt hatchbackler için makul kabul edilirdi. Şehir trafiğinde tabii ki yüksek boş ağırlık hissediliyor ve tüketim rakamları 8 litre/100 km’ye yaklaşmaya başlıyor. Kişisel hız rekorunuzu kırma ya da radar kamerasıyla fotoğraf çektirme derdindeyseniz 10 litre/100 km’yi de zorlayabilirsiniz.

4- S80 nasıl?

S80 uzun zamandır bilinen bir model, geniş yaşam alanları, yüksek kalitesi ve tutkudan uzak tasarım ayrıntılarıyla herkesin sevebileceği, ortalamalarda bir sedan. Süspansiyon konforundaki kritik hatalar artık yaşlanmaya başladığının en önemli kanıtı. Özellikle arka aksın sert tepkilerinin bu sınıfta kabul edilmesi zor. Yol tutuşu yeterince iyi ama gövdenin burulma direnci beklendiği kadar yüksek değil ve bu da özellikle uzun ve hızlı virajların beklenenden daha çapraz salınım olmasına neden oluyor. Bunun yanında iç mekan kullanımında demode ya da köhne hissettirecek tek bir ayrıntı bile yok. Tüm kumandalar ve kokpitin kendisi ilk tanıtıldığı günkü kadar modern görünüyor ve eklenen büyük ekran ya da dijital gösterge tablosu gibi detaylar da güne uygunluk hissini arttırıyor.

volvo s80 d4

5- Sonuç

Burada konuşmamız gereken yeni motor ve şanzıman ve ikisi için de gerçekten çok iyi tanımlaması yapabiliriz. Motorun performansı etkileyici, tasarruf potansiyeli yüksek ve çalışma karakteri de çok başarılı. Şanzımanın da bu tabloyu taçlandırması S80’in çekicilik katsayısını 2’ye katlıyor. Volvo S80 D4’ün fiyat listesi için tıklayınız.

volvo s80 d4 volvo s80 d4

volvo s80 d4 volvo s80 d4 volvo s80 d4 volvo s80 d4

volvo s80 d4 volvo s80 d4volvo s80 d4volvo s80 d4

volvo s80 d4volvo s80 d4 volvo s80 d4volvo s80 d4