VW rakiplerine korkulu anlar yaşatıyor. Modellerin kalite seviyeleri yüksek ve teknik anlamda da marka altın çağını yaşıyor. Peki bu durum her model için geçerli mi? Örneğin rekabetin en çok kızıştığı crossover sınıfında durum nedir? Daha önce oldukça yüksek fiyata sahip 2,0 litrelik dizel motorlu versiyonla konuğumuz olan Tiguan bunu gerçek anlamda değerlendirmemiz için bu sefer 1,4 litrelik TSI motoruyla konuğumuz.

vw tiguan 1.4 tsı yorum test

1- Nedir?

Boyu 4,48 metre aks mesafesi ise 2,68 metre olan kompakt sınıfa ait bir crossover. Aslında bu biraz zorlama bir yorum çünkü kompakt sınıf crossoverların boyları 4,35 metre civarlarından 4,45 metre civarlarına kadar uzanırken orta sınıf crossoverların boyları da 4,60 metreye kadar uzanıyor. Anlayacağınız Tiguan ya büyük bir kompakt crossover ya da küçük bir orta sınıf crossover. Bunun bizim için önemiyse sıfır.

vw tiguan 1.4 tsı yorum test

2- İç mekanı nasıl?

Bu bölümde sınıflandırma gayet net. Tiguan’ın kokpiti Passat yerine Golf esintilerine sahip. Fiyat seviyesine göre biraz daha seçkin detaylara sahip olması beklenebilirdi ama bunun yerine fonksiyonellik açısından çok zengin ama fazla albenili olmayan bir kokpit tercih edilmiş. Kokpitin büyük saklama gözleri  ve ergonomisi günlük hayatınızı bir hayli kolaylaştıracak. Vites kolunun arkasındaki saklama gözü akıllıca bir mekanizmayla bardaklığa dönüşüyor. Ne yazık ki bu mekanizmanın işleyişi de düğmesi de Tiguan’ın genel kalitesine uygun değil.

vw tiguan 1.4 tsı yorum test

3- Arka koltukları ve bagajı geniş mi?

Arka koltuklarındaki diz mesafesi ve alan hissi gerçekte de orta sınıfla yarışacak kadar iyi. Bunda kızaklı koltukların da etkisi var. Arka koltuklar bolca alanın yanında katlanır tepsiler ve geniş görüş açısı gibi ek avantajlara da sahip. Bagajsa biraz daha tutucu. Teknik verilerde 615 litre gibi iddialı bir değere sahip olsa da yedek lastikle bu kadar geniş görünmüyor. Arka koltukların ileri itilmesiyle alan genişliyor ama bu sefer de kullanışlılığı kısıtlanıyor. Tabii öteki taraftan bagajın her halükarda yeterince geniş olduğunu atlamamak da gerekli.

vw tiguan 1.4 tsı yorum test

4- Sürüşü nasıl?

150 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI motor, hem de ACT yani silindir iptal yeteneğiyle VW Grup ürün gamının en iyi üretimlerinden biri. 250 Nm’lik torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretiyor ve bu haliyle 1,5 tonluk Tiguan’ın karoseri altında ezilmiyor. Tabii bu gaz pedalına sert davranırsanız geçerli. Çünkü normal sürüşte Tiguan biraz yorgun biraz uyuşuk hissettiriyor. Bu muhtemelen VW’nin tüketimi düşük tutabilmek için özellikle seçtiği bir karakter. Bu sayede istemsiz güç patlamalarının önüne geçiliyor ve tüketim kontrol altında tutulabiliyor. Bizim sürüşümüz sırasında tüketim değeri 7,8 litre/100 km idi ve bu değer karma kullanımda bu güç seviyesi ve ağırlıkta bir crossover  için yeterince iyi bir değer. Uzun ve sabit hızlı sürüşlerde tüketim değeri 100 km’de 7 litre civarına gerileyebiliyor ki bu değer de iyi kabul edilmeli. Tiguan’ın sürüş konforu çok etkileyici. İzolasyonu, süspansiyon sisteminin darbe emiş yeteneği ve sürüş kalitesi çok yüksek. Sürüşteki tek sorun kısa ve küt darbelerde ön aksın vuruntu ve gürültü yapması. Bu sırada darbe emişi yeterince güçlü ama sistemin ürettiği sesler genel sürüş kalitesine yakışmıyor. Bunun dışında sürüşü fazlasıyla izole ve bu da yolla iletişim kurmayı sevenlerin beğenisini zorlayabilir.

5- Fiyatı nasıl?

Tüm versiyonların fiyatı rakiplerinden bir nebze yüksek. Bunun açıklayıcısı donanım değil ama belki fazladan kullanışlılık çözümleri olabilir. Bunun kararını kendiniz vermelisiniz.

VW Tiguan fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Aradığınız bu kadar konforlu ve kullanışlılık açısından fazladan çözümlere sahip bir araçsa vanlar dışında bulabileceğiniz en iyi seçenek gibi görünüyor.

vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test vw tiguan 1.4 tsı yorum test