VW en parlak ve en karanlık dönemlerini bir arada yaşıyor. Modelleri çok güçlü, sınıflarında rekabeti öldürecek kadar güçlü ama emisyon skandalı nedeniyle de çürük bir dalda sallanır gibi bir görüntüsü var. Bizi ilgilendirense modellerin başarısı. Konumuz Tiguan ve Tiguan’ın kompakt crossover sınıfının yeni kazanımlarını ne kadar yükselttiği. Beklendiği kadar iyi bir araç olup olmadığını her zamanki gibi anlatacağız ama okumaya üşenenler için de önemli bir yeniliğimiz var. Youtube kanalımız yayına başladı ve aşağıda gördüğünüz linke tıklarsanız Tiguan’ın sürüş sırasındaki özelliklerini deneyimleyebilirsiniz.

1- Nedir?

VW’nin kompakt crossoverı. Eskiden iki arada bir derede kalıyordu; ön kısmı Golf’ten arka kısmıysa Passat’tan alınıyordu. Artık buna gerek yok çünkü hem Golf hem de Passat aynı modüler altyapı üzerinde yükseliyor. Tiguan’ın boyu 6 cm uzayarak 4,48 metreye ulaşmış. Aks mesafesi ise 7,7 cm uzayarak 2,68 metreye ulaşmış. Yükseklik ise 3,3 cm’lik bir gerilemeye uğramış. İlerleyen dönemde 7 koltuklu Tiguan Allspace de aileye katılacak.

vw tiguan test

2- İç mekanı nasıl?

Kokpitte kullanılan tasarım Golf’te kullanılanı hatırlatıyor, bir şekilde tanıdık ama hala yeni. Malzemeler iyi seçilmiş ama beklediğimiz abartılı albeni ya da lüks hissi yok. Bunun yerine ele iyi gelen ve göz okşayan malzemeler seçilmiş. Dijital gösterge tablosu en üst donanımla geliyor ve hem grafikleri hem de bilgi akışı etkileyici. Büyük dokunmatik ekran da benzer bir etki yaratıyor ama artık buna iyiden iyiye alışmaya başladık. Kabinde ergonomik bir sorun ya da farklı olması gerektiğini düşündüğünüz bir yer olacağını sanmıyoruz. VW bu işi iyi biliyor.

vw tiguan test

3- Koltukları geniş mi?

İlk nesil Tiguan bile bu konuda çok iddialıydı. Önümüzdeki bu nesilse iddiayı bir adım ileri taşımış. Ön koltuklardaki ferahlık hissi orta sınıftan bile daha iyi, vanlarla üst-orta sınıf arasında bir yerlerde. Arka koltuklarda da aynı durum devam ediyor. Kızaklı koltuklar ileri-geri kaydırılabiliyor ve sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor. Böylece de diz mesafesi ve bagaj hacmi değişken oluyor. VW tasarımcıları dar cam alanlarının günümüz trendleriyle gelen bir şart olmadığını söylemiş. Özellikle arka koltuklarda sunulan alan hissi alkışı hakediyor.

vw tiguan test vw tiguan test

4- Bagajı geniş mi?

VW’e göre bir soğuk hava deposu kadar geniş. Kağıt üzerindeki 615 litre biraz fazla iyimser gibi, belki yedek lastik yerine tamir kiti kullanılsaydı bu hacim iddiası doğru olabilirdi. Fakat bu bagajın dar olduğu anlamına gelmiyor. Bagaj yeterince geniş ve dahası olabildiğince de kullanışlı. Arka koltuklar bagajdaki kollar yardımıyla katlanabiliyor.

vw tiguan test vw tiguan test

4- Sürüşü nasıl?

Biz 2,0 litrelik dizel motora, 7 vitesli DSG şanzımana ve 4Motion 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip bir Tiguan kullandık. Açıkçası bu kurulum pek tercih edilesi değil. Öncelikle daha showroomda vergi sistemimizden kocaman bir tokat yiyerek abartılı bir fiyat etiketine sahip oluyor. Dahası 150 HP güç ve 340 Nm tork üreten motor, 4 tekerlekten çekiş sisteminin de katkısıyla 1,7 tona ulaşan Tiguan’ın ayaklarını beklendiği gibi yerden kesemiyor. Biraz tutuk bir his yaratıyor ama yine de 6,4 litre/100 km gibi iddialı tüketim değerine sahip. Sürüşün geri kalanıysa çok daha etkileyici. Tiguan’ın konfor kapasitesi lüks sınıfa yakışacak düzeyde. Kabin sessizliği ve titreşimsizliği çok etkileyici. 2,0 litrelik dizelin sesi soğukken iç mekana tiz bir şekilde sızıyor ama bunu görmezden gelmek çok kolay. Süspansiyon sistemi genel olarak sessiz çalışıyor ve konfor konusunda da tam bir uzman. Ne yazık ki yerden yüksek bir araçta kimi tavizler vermek gerekli, Tiguan’ın tavizi de kısa darbelere verilen sert tepkiler oluyor. Aracın sürüşü bu kadar konfor odaklı olunca doğal olarak iletişim açısından zayıf kalıyor. Sürücü yoldan izole bir şekilde Tiguan’a komut veriyor ve Tiguan da bütün komutları harekete çeviriyor. Aslında tutunma kararlılığı yüksek, virajlarda oldukça yetenekli ama bunların Tiguan’ı sürüş keyfi merkezi haline getirememesi çok yazık. Neyse ki bu tür bir eksik genel kullanıcı kitlesini çok ilgilendirmeyecektir. Tiguan’ın sürüşüyle ilgili en önemli sorunsa düz gidiş kararlılığının özellikle rüzgarlardan etkilenmesi. Bu mükemmele çok yakın tabloda daha dikkat çekici hale gelen bir sorun.

5- Fiyatı ve donanımları nasıl?

125 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI ve 6 vitesli manuel şanzıman giriş seviyesini oluşturuyor ve bu noktada fiyatları tüm sınıfın ortalaması alınmış gibi. 115 HP güç ve 280 Nm tork üreten 1,6 litrelik TDI en öne çıkan motor olma şansını otomatik şanzıman eksikliğiyle kaybediyor, dahası fiyatı da bir hayli yüksek. Bütün bu tablo içinde 150 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI parlıyor ama onun da düşük güçlü kardeşine göre fiyatı ciddi şekilde fazla. Donanımlar konusundaysa bilindik VW halleri söz konusu. Trendline’da arka kol dayanağı ya da okuma lambaları gibi ekipmanlar bile noksanken Tiguan’ın gösterisi Highline’da başlıyor.

6- Satın almalı mıyım?

Finansmanı cazip geliyorsa muhtemelen pazardaki en iyi seçeneklerden biri. Konforu ve kullanım alanlarıyla tam bir aile merkezi.

vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test vw tiguan test