Egea ile ilgili çok iyi fikirlerimiz var. Sedan fiyatına göre iyi sürüş özellikleri ve geniş yaşam alanları sunuyor, hatchback ise bunu bir adım ileriye götürüp iddialı donanım, başarılı sürüş ve yüksek konforla çok daha iyisini yapıyor. Ne yazık ki bunlar EuroNCAP’teki deforme olabilen engeli çok etkilememiş. Baz donanıma sahip Egea/Tipo çarpışma testinden sadece 3 yıldız alabilmiş. Ülkemizde Urban Plus donanım seviyesiyle standart olarak gelen güvenlik paketine sahip versiyonsa skorunu ancak 4 yıldıza yükseltebilmiş.

EuroNCAP’in yorumunu inceleyince aslında tablonun o kadar da kötü olmadığı anlaşılıyor. Şöyle ki; Egea yolcularını yeterince koruyor, hatta yandan alınan darbelerde tam puan alabiliyor. Boyun ve göğüs yaralanmalarını kabul edilebilir değerlerde tutuyor ve sürücünün dizlerini de yeterince koruyabiliyor. Eksik yıldızların sebebiyse yaya koruma potansiyelindeki eksikler, arka koltuk yolcularının kamçı etkisinden çok etkilenmeleri ve elektronik yardımcıların standart donanıma dahil edilmemesi. Bu noktada EuroNCAP’te başarının sırrının çarpışmadan canlı olarak ayrılmak olmadığını belirtelim. Kimi zaman atlanan küçük bir etiket kimi zaman da kurumun çok önem verdiği ve gerçek hayatta da can kurtaran ama pahalı elektronik sistemlerin yokluğu tüm sonuçları değiştirebiliyor.

Egea ile birlikte teste giren diğer modeller arasında Peugeot 3008 ve Mercedes E Serisi de vardı ve bu iki model 5’er yıldızla evlerine zaferle döndü.

fiat-egea-carpisma003 fiat-egea-carpisma002