Renault iki sporcunun Türkiye fiyatlarını açıkladı. 2,0 litrelik motorundan 265 HP güç ve 320 Nm tork alan Megane RS 45 bin Euro’luk fiyata sahip. Bunu pahalı bulanlar nefeslerini Clio RS için saklasın, 1,6 litrelik motorundan 200 HP güç ve 240 Nm tork elde eden ve gücünü ön aksa EDC çift kavramalı şanzıman üzerinden aktaran Clio RS, büyük kardeşinden sadece 1000 Euro düşük fiyata, 44 bin Euro’ya satılacak.

Renault megane rs

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat bu berbat bir pazarlama stratejisi değil, vergiyi motor hacmine göre belirleyen köhne bir sistemin sonucu. Çünkü Clio’nun 1,6 litrelik motoru aslında 1618 cc’lik Nissan motoru. O 18 cc de onu bir anda bir üst vergi dilimine tabi tutuyor. Peki ikili arasında bu kadar az fiyat farkı varken kararı nasıl vermelisiniz? Clio RS’i henüz kullanma şansımız olmadı ama kullananların yalancısıyız, şanzımanı pek öyle heyecan verici değilmiş. Bu çok yazık, çünkü selefi kanunlara karşı gelmeden eğlenceli sürüş sunabilen otomobillerin en iyilerinden biriydi. Ne yazık ki EDC de tek şansınız, yani ya onu sevecekseniz ya da Megane RS alacaksınız. Bu konuda da çok şanslısınız. Megane RS tüm ayrıntılarıyla sınırlarda yer alan bir otomobil ve size her an sürüş keyfi sunmak için çırpınıyor. Ülkemizin asfalt kalitesi nedeniyle günlük kullanımdaysa o kadar başarılı değil ve paranıza kıyıp Cup şasi satın alırsanız onu biraz daha çekilmez hale getirebiliyorsunuz.

Volkswagen Golf GTI

Hazır GTI’ların günlük hayata uyumundan bahsederken; VW Golf GTI ve Skoda Octavia RS de piyasaya sunuldu. Golf GTI’ın DSG şanzıman ve 220 HP güç, 350 Nm tork üreten motorla satış fiyatı 131 bin 900 TL (Megane RS’ten yaklaşık 2-3 bin TL kadar daha pahalı), aynı motor ve şanzımanı çok daha büyük bir bagajla sunan Octavia RS’in satış fiyatı 119.900 TL. Daha farklı bir GTI yorumu istiyorsanız, Octavia RS’in 184 HP güç üreten dizel motora ve DSG şanzımana sahip versiyonunun fiyatı 123 bin 900 TL olarak belirlenmiş. Daha da farklı bir şey arıyorsanız, aynı otomobilin station wagon karoserli versiyonu 3 bin TL farkla satılıyor.

skoda octavia rs skoda octavia rs