Üreticilerin Çin pazarında başarı için yapmayacakları yok. Neredeyse her sedan modelin uzun aks mesafeli versiyonu bu pazar için özel olarak geliştiriliyor ve satılıyor. Bunun dışında bu pazara özel modellerin yanında mevcut modellerin bu pazara özgü motor seçenekleri de mevcut. Buraya kadar ki kısım bizi tam olarak ilgilendirmiyor. Zira bizim de kendi pazar şartlarımız var ve üreticiler bizim için de özel motor seçenekleri sunuyor. Mercedes’in 1,6 litre motorlu E Serisi üretmesi bunun en güzel örneklerinden birisi. Fakat kimi uygulamalar imkansız gibidir, pazarı küçük olan spor otomobillerin küçük hacimli motorlara sahip olması gibi. Neyse ki Çin’de olan Çin’de kalmaz deyimi son dönem yarattığından daha iç açıcı bir duygu oluşturacak gibi.

Stutgard’lı üretici, 4 kapılı coupesi CLS’nin Çin pazarı için geliştirilen yeni giriş seviyesini duyurdu. CLS 260 gibi oldukça şehvetli bir model adı olmasına rağmen yeni ürünün kaputu altında 1,5 litrelik benzinli motor yer alıyor. Türkiye’de satılan C 200 4Matic modelinin kaputu altında da bulunan bu motor, 184 HP güç ve 280 Nm tork üretiyor. Gücünü 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinde arka aksa aktaran motor, ilginç şekilde 280 Nm’lik tork verisini turbo beslemeli bir motor için nispeten yüksek olan 3000 d/d’da üretiyor. C 200 4Matic bu durumun sorun olmasının önüne geçmek için EQ Boost isimli mild-hybrid yapıyı kullanıyor ama CLS’nin bu tür bir yardımcıya sahip olup olmadığı şimdilik belirsiz. Dahası C Serisi’nin boş ağırlığı 1,5 ton civarındayken CLS’nin boş ağırlığı 1,7 ton civarında, yani ortada fazladan yük de var. Sonuç olarak CLS de EQ Boost’a sahip olsa iyi olabilir. Yoksa 3000 d/d’da gelen torkun olağan trafik akışında yeterli olması beklenemez.

Yeni motor, Çin pazarı için 60 bin TL civarında daha uygun fiyatlı bir CLS yaratmış. Türkiye’de ise 2,0 litrelik dizel motora sahip CLS 300 d giriş seviyesini oluşturuyor ve 970 bin TL civarında satış fiyatına sahip. Yani 1,5 litrelik benzinli motora sahip CLS 260 Türkiye’ye gelirse 600 bin TL civarında fiyata sahip bir CLS versiyonumuz olabilir. O zaman gereksiz harcamaları kısıp beklemeye başlayabiliriz.