Kuzey Amerika pazarında güçlü olan markalar Avrupa pazarında ortada kalmış modeller üretebiliyor. Hyundai Kona da onlardan biriydi. Boyutları itibariyle küçük bir crossover olmasına rağmen motor seçenekleri ve donanımları ve dolayısıyla fiyat seviyesi kompakt sınıfla yarışıyordu. Bu durum Kona’nın ömrünün zorlu başlamasına neden oldu. Fakat sonrasında pazar beklentileri değişti ve yıldızı bir anda parladı: Çok enerjili olması, yani aynı altyapıda hem benzinli, dizel gibi içten yanmalı motorlar, hem hibrit hem de elektrikli versiyonlara sahip olması da çok yardımcı oldu. Avrupa küresel salgınla birlikte elektrik akımına kapılınca başvurulan adreslerden ilki Kona olmuştu. Sonuçta bu inişli çıkışlı hikayenin ikinci perdesine hazırız. Peki yeni Kona nasıl gelecek?

2023 yeni nesil hyundai kona

Öncelikle Hyundai tüm detayları açıklamak için henüz hazır değil. Bildiklerimiz sınırlı; Kona çok enerjili olmaya devam edecek. Yani Ioniq 5 gibi özgün bir elektrikli araç olmak yerine içten yanmalı motora sahip versiyonları da olacak. Tek fark, Hyundai ilk olarak elektrikli versiyonu tanıtıp onun üzerinden içten yanmalı ve hibrit versiyonları geliştirecek. Bunun nasıl bir fark yaratacağını tahmin etmek zor ama Kona’nın boyutlarını bir hayli değiştirecek. Daha büyük bir pil paketi için aks mesafesi 6 cm artarak 2,66 metreye uzayacak ki bu da onu kompakt sınıfın sınırına getirecek. Büyüme doğal olarak boyda da devam edecek ve 2023 model Hyundai Kona 15 cm uzayarak 4,35 metrelik bir araç haline gelecek. 2,3 cm daha geniş olmasının yanında yüksekliği çok değişmeyecek ve SUV’dan ziyade crossover karakterini korumaya devam edecek.

2023 yeni nesil hyundai kona

İç mekanla ilgili tek bir görsel paylaşılmış ama o da ziyadesiyle açıklayıcı. Ioniq 5’i andıran kokpit tasarımı iki büyük ekran barındırıyor. Vites seçim kolu da direksiyon kolonuna taşınmış. Bunun dışında dijitalleşme dozunda bırakılmış, fiziki havalandırma kumandaları varlığını sürdürüyor. Uzun aks mesafesinden bolca faydalanacak olan arka koltukların kıvrımlarının çok daha az belirgin olması için uğraşılmış ki alan hissi biraz daha iyi olsun.

Elimizdekiler şimdilik bu kadar, Yeni nesil Hyundai Kona’nın piyasaya çıkış tarihi gibi yeni bilgilerse gelecek aylarda açıklanacak.

2023 yeni nesil hyundai kona 2023 yeni nesil hyundai kona