Otomobil firmalarının yan ürünleri meşhurdur. Üzerinde küçük bir logo olan alelade eşyalara yerleştirilmiş anormal etiketler bu yan ürünlerin en belirleyici özelliği. Fakat Porsche Design’ı bunlardan ayırmak gerekli.

Porsche, Cayenne’le kasasını doldurmaya başlamadan önce 911 gibi spor otomobilleri finansmanı için mühendislik ve tasarım hizmetleri de pazarlıyordu. Kimi otomobil üreticileri için otomatik şanzımanların mühendisliğini (Hyundai Coupe’de Porshce tarafından tasarlanan bir otomatik şanzıman kullanılmıştı) üstlenirken otomotiv dışı markalar için de endüstriyel tasarımlar yaptı. Endüstriyel tasarımlar bugün Porsche Design tarafından yapılıyor ve bu girişim aynı hızıyla devam ediyor. Örneğin Bounce S4 isimli koşu ayakkabıları.

Arkadan motorlu bir otomobili günümüze uydurmak için mühendisliğin sınırlarını zorlayan bir Alman firma, koşu ayakkabısında neye dikkat eder? Tabii ki topukların altından gelecek darbelere. Porsche Design bu nedenle 400 Euro’luk bu ayakkabıları karbondan üretilmiş bir zemin plakası ve ona bağlı şok emicilerle donatmış. Bu tür süper teknolojik şok emme yöntemlerini büyük ayakkabı üreticileri yıllardır kullanıyor, fakat biz şimdiye kadar karbon zemin plakasına sahip bir ayakkabıya rastlamamıştık. Eğer ilgileniyorsanız, Türkiye’deki Porshce Design mağazalarını bu linkten bulabilirsiniz.