Peugeot yarışa geri dönüş yolundaki tüm iddiasını 3008’le ortaya koydu. Ne yalan söyleyelim bu oldukça etkileyici bir giriş. Gerek iç mekanı gerekse de sürüşüyle 3008 oldukça dikkat çekici bir araç. Şimdi bu etkileyiciliği tescillendi.

Car Of The Year, COTY ya da Yılın Otomobili yarışması Avrupa’nın en prestijli otomobil ödüllerinde bir tanesi. 50 yılı aşkın bir süre önce 9 ülkede 22 otomobil gazetecisinin jüriliğiyle başlayan yarışma bugün 22 ülkede 58 Jüri üyesinin görüşleriyle şekilleniyor. Yarışmada adaylar yılın sön çeyreğinde yapılan bir toplantıyla belirleniyor ve bu toplantının öncesindeki 12 ayda tanıtılan otomobiller ödül için aday olabiliyor. Jüri değerlendirmesinde, tasarım, konfor, güvenlik, yol tutuş, performans, kullanışlılık, çevre, sürüş keyfi ve fiyat gibi temel disiplinlerin yanında teknik gelişim ve fayda/maliyet oranı gibi detaylarla ilgileniyor. Sonuçta ortaya çıkan otomobil ne en hızlı ne en güçlü ne de en uygun fiyatlı otomobil oluyor. Jürinin kararına güvenmek tabii ki size kalmış ama son 5 yılda kazanan otomobilleri (2012 Opel Ampera, 2013 VW Golf, 2014 Peugeot 308, 2015 VW Passat, 2016 Opel Astra) inceleyince ödülün mantıklı bir sonuca eriştiği söylenebilir.

Sonuçta bu yılın kazananı Peugeot 3008 oldu. Bunun anlamı bir süre boyunca 3008’lerin arka camında bu ödülün çıkartması bulunacağı. Gerçi bu çok da gerekli değil çünkü 3008 tanıtıldığı günden bu yana Avrupa genelinde 100 binin üzerinde sipariş alarak zaten Peugeot’da yüzlerin gülmesini sağlamış durumda.